Rubriky:

Radíme

TEST: Hřejivé rukávy N-rit Tubenine Warmlet přinášejí mnoho výhod

26. října 2016 13:23 - Praha

Poprvé jsem rukávy viděl na zahraničních běžcích na jednom ultra. Startovalo se brzy ráno, kdy bylo ještě docela frišno, ale den měl být hodně teplý. Tam měly rukávy své opodstatnění. Pravda, z cyklistiky jsem už dávno znal návleky na ruce i na nohy, ale takhle v běžecké realitě to bylo poprvé. Tahle poněkud netradiční běžecká oděvní součástka má v mnohém své výhody. A když s vidinou dnešního studeného tréninku vidím slova jako „hřejivá“, hned je mi o něco tepleji.

 

archiv autora, Sport.cz

Pažní návleky vlastně nejsou nic jiného než úpletová trubka zužující se k jednomu konci. Ty od korejské firmy N-rit jsou v černé barvě, bez jakýchkoli švů. Potěší i pěkné designové prvky vyvedené v tmavě šedé barvě a ozvláštňující vaše jistě sportovní křivky. U zápěstí na vás ještě vykoukne svým moudrým zrakem sova z loga výrobce.

Jistě jste se už setkali s paradoxem běžce za chladného počasí ‒ obléknete se tak, aby vám bylo při tréninku tak nějak teplo, a ono skutečně je. Na trup, horní končetiny naopak poněkud namrzají. Obléknete se tak, aby vám bylo teplo i na ruce (navléknete nějaké to triko s dlouhým rukávem), a on se vám přehřívá trup a potíte se více, než by bylo nezbytně nutné. Co s tím?

Z tohoto pohledu jsou zateplovací návleky úžasný vynález. Dávají běžcům mnohem lepší možnosti, jak vyladit oblečení do klesajících venkovních teplot. Můžete lépe zateplit ruce, aniž byste zároveň způsobovali přehřívání trupu. Rukávy jsou ideální i na úvodní fáze tréninku. Vybíháte se zatuhlými, neprohřátými svaly. Když se ale jednou dostanete „do varu", nejraději byste nějakou tu vrstvu oblečení odhodili. S návleky snadná pomoc ‒ prostě je shrnete směrem k zápěstí nebo pouze částečně, třeba po lokty. Jednak můžete regulovat své zateplení bez nutnosti zastavovat, něco převlékat přes hlavu a omotávat si kolem pasu, jednak navíc získáte dvě skvělá zápěstní potítka, až vás trénink opravdu rozžhaví.

TIP
Pokud se rozhodnete běhat třeba po horách nebo v nepříliš příznivém počasí, možná se vám bude hodit kromě pasivní tepelné ochrany také nějaké to aktivní teplo. Výrobce má v nabídce rovněž kvalitní ohřevné polštářky (made in Korea) s výdrží až 20 hodin! Co já bych za ně dal, kdybych je byl býval měl na Vánočním maratonu!

Chcete více? Tak pokračujeme: Oproti variantě dvou plnohodnotných vrstev ušetříte také na hmotnosti. Na závodech, kde mnoho účastníků špekuluje nad každým gramem, je to další vítaná zpráva. Rukávy mají 8,5 gramu. A kolik má vaše nejlehčí triko s dlouhým rukávem?

PLUSY
zvýšení tepelného komfortu
snížení hmotnosti výbavy
netlačí díky bezešvému zpracování
příjemná komprese
úspora při praní
MÍNUSY
dostupné pouze v jedné barvě
CENA
495

Materiál samozřejmě odvádí pot od pokožky, čímž dále přispívá k tepelnému komfortu běžce. Že kůži chrání před UV zářením je vcelku očekávatelné. Tyto rukávy navíc mají i kompresní funkci. Dostupné jsou v černé barvě, ve třech různých velikostech.

Jeden další, logický efekt jsem si uvědomil až po několikanásobném použití. Když jsem vybíhal s jedním trikem s krátkým rukávem na těle a přes něj s trikem s rukávem dlouhým, byla po tréninku obě zralá na pračku. Takhle jde do pračky jen tričko s krátkým (přeci jen se nejvíce potíme v podpaží a na zádech) a rukávy mnohokrát zrecykluju. Žena má tak méně práce a já jsem si jistý, že až to zjistí, dostanu malou, leč významnou pochvalu.

Připraveno ve spolupráci se Sportica.eu.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 říjen 2020 listopad 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce