Biatlonový král Fourcade ovládl další závod, jak si vedli Češi?

Nové Město

Biatlonové šílenství v Novém Městě na Moravě začalo. Jako první si bouřlivou atmosféru ve Vysočina Aréně v rámci třetího podniku Světového poháru užili muži. Ve sprintu na 10 km kraloval Francouz Martin Fourcade, který zvítězil i s jednou minelou na střelnici. Z českých reprezentantů se nejvíce dařilo Ondřeji Moravcovi, který na střelnici, stejně jako Jaroslav Soukup, neudělal ani jednu chybu a skončil osmý. Soukup dojel devatenáctý. Nedařilo se Michalům Krčmářovi a Šlesingrovi, kteří chybovali dvakrát, respektive třikrát, což Krčmářovi stačilo na 28. místo a Šlesingrovi na 44. pozici. Letošní debutant Lukáš Krištejn dvakrát minul terč a skončil 76.

Francouz Martin Fourcade vyhrál další závod SP.

Druhé místo obsadil Rus Andrej Šipulin, který měl ztrátu 1,6 sekundy. Třetí skončil Nor Emil Hegle Svendsen, jenž jel stejně jako Fourcade jedno trestné kolo, ale byl o 6,4 sekundy pomalejší než vítězný Francouz.

Pomalejší, ale přesný

"Je to radost, že Ondra (Moravec) byl v desítce. Byl to zase ten starý známý Ondra," řekl České televizi šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář při pohledu na Moravcovu výbornou střelbu.

Dvaatřicetiletý závodník přitom nezačal zrovna svižně a také na první střelnici nepatřil mezi nejrychlejší. Důležité ale bylo, že neudělal chybu, díky čemuž se pohyboval na dosah elitní desítky. Střelbu vestoje zvládl za 22 sekund, což byl jeden z nejrychlejších časů, a mířil za nejlepším výsledkem sezóny.

"Už dva závody na Pokljuce nasvědčovaly, že by to mohlo být dobré. Jsem rád, že jsem to tady potvrdil, je to psychická vzpruha," řekl Moravec. Ze závodu jen litoval pomalejší střelby vleže. "Tam jsem nechal spoustu vteřin, to bylo ukrutně pomalé. Ale trochu mě tady ta atmosféra svázala," pravil rodák z Ústí nad Orlicí.

Čistý Soukup

Nejlepší dosavadní výsledek zajel i Soukup, kterému se zatím nedařilo a poslední dva závody dokonce jel v nižším seriálu IBU Cup. "Nebylo to, že by mi trenér řekl: Ty jezdíš, jak se to říká slušně, špatně, tak běž pryč. Ale srovnej se v IBU poháru a ono to zase přijde. A přišlo. Jsem rád hlavně za dvě nuly," konstatoval bronzový medailista ze zimních olympijských hrách v Soči 2014.

Oproti tomu Krčmář, který letos jezdí ve výborné formě, zazdil své šance na dobrý výsledek při střelbě ve stoje, když udělal dvě chyby. "Ani pořádně nevím, co se stalo," řekl Krčmář po 28. místě.

Tři chyby vleže stáli závod Michala Šlesingra. Ani čistá položka ve stoje už pokažený dojem nezlepšila. "Nevím o tom, že bych udělal nějakou chybu. Pak už to bylo těžké," komentoval Šlesingr 44. příčku.