Rubriky:

Ostatní sporty

Sportovci se již nemusí bát kofeinu

24. září 2003 11:59 - MONTREAL

Nový seznam zakázaných látek, tak jak jej po dvouletém výzkumu navrhli před týdnem experti Světové antidopingové agentury (WADA), schválil výkonný výbor agentury na svém dvoudenním zasedání v kanadském Montrealu. Mezi zakázané podpůrné prostředky ve sportu tak už nebude od 1. ledna počítán například kofein nebo pseudoefedrin.

 

internet

Nový soupis steroidů, stimulantů, prostředků krevního dopingu, narkotik a dalších drog, bude závazný pro všechny sporty a země, které přijaly antidopingový kodex.

Renovovaná listina bude ratifikována 1. října, kdy WADA zveřejní kompletní přehled zakázaných látek na své internetové stránce. "Nebylo to jednoduché. Existuje mnoho názorů, takže jsme o všem dlouho diskutovali," řekl prezident WADA Dick Pound.

Krok s dobou

"Museli jsme upravit listinu zakázaných látek, aby odpovídala moderní době a pokročilým znalostem," uvedl Arne Ljungqvist, šéf lékařské komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a Mezinárodní atletické federace (IAAF).

Pound věří, že si antidopingová agentura získala od svého vzniku v roce 1999 určitý respekt. "Lidé nás berou vážně a děti mají o dopingu mnohem větší povědomí," konstatoval.

Neplatiči bez vlajky na OH

WADA má ovšem finanční potíže, protože nedostává domluvené platby z jednotlivých zemí. Už na červencovém zasedání MOV v Praze Pound pohrozil možnými postihy vůči neplatičům a v Montrealu prohlásil, že by na letních hrách v Aténách některé státy nemusely mít pověšenou národní vlajku a nehrála by se jejich hymna.

Rozpočet WADA se pohybuje okolo 20 miliónů dolarů. "Méně než šedesát tři procent nám zaplatilo a my doufali alespoň v osmdesát procent," rozčílilo Pounda.

ČTK, Novinky

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty