Rubriky:

Ostatní sporty

ISU slíbila naštvaným rychlobruslařům, že přešlapy bude posuzovat velkoryse

12. listopadu 2010 14:58 - HEERENVEEN

Mohutné protesty rychlobruslařů proti novému pravidlu, podle kterého jim hrozí za přejetí do vedlejší dráhy diskvalifikace, částečně padly na úrodnou půdu. Mezinárodní bruslařská unie (ISU) sice zavedenou změnu v regulích nezruší, ale bude při uplatňování pravidla v praxi benevolentní.

 

Roman Vondrouš, ČTK

Diskvalifikace bude následovat poté, co se na jednoznačném porušení pravidla shodnou nezávisle na sobě dva rozhodčí. První prohřešek ještě trestán nebude.

"Budeme chránit rychlobruslaře před diskvalifikaci kvůli čistě náhodným incidentům nebo ne zcela zřetelným případům. Nemůžeme udělovat žlutou kartu, ale dá se to k tomu přirovnat," uvedl předseda technické komise ISU Nor Tron Espeli s tím, že námitky závodníků berou funkcionáři zcela vážně.

Zástupci unie to oznámili těsně před startem Světového poháru v nizozemském Heerenveenu po schůzce s některými předními závodníky. Podle nových pravidel nesmějí rychlobruslaři přešlápnout do druhé dráhy nikde na okruhu. Prakticky všichni jsou přitom zvyklí na rovince jezdit prostředkem dráhy.

Menší přejetí čáry bez trestu

"Budeme k výkladu toho pravidla přistupovat velkoryse a menší přejetí čáry nebudeme trestat diskvalifikací," řekl Espeli po jednání s delegací rychlobruslařů, kterou vedli olympijský vítěz Sven Kramer a další Nizozemec Mark Tuitert.

Ti předali Espelimu petici s podpisy 120 závodníků včetně dvojnásobné olympijské šampiónky Martiny Sáblíkové, jejíž dlouhý skluz na rovinkách rovněž často přesahuje do vedlejší dráhy. Její trenér Petr Novák také patří k hlasitým kritikům pravidla, které podle něj výrazně zpomalí časy.

Pravidlo bylo zavedeno v létě a závodníci žádali jeho zrušení. "Teď najednou škrtnout nejde," řekl Espeli.

Rychlobruslaři hrozili bojkotem závodů, který podle Kramera stále není vyloučen. V Heerenveenu však do sezóny odstartovali. "Samozřejmě bychom byli radši, kdy to pravidlo hned zrušili, ale chceme dát unii čas. Takže teď bojkot nebude, protože chceme všichni závodit," řekl listu De Telegraaf Tuiters, olympijský vítěz na trati 1500 m, který byl minulý týden na domácím šampionátu za přejetí čáry diskvalifikován.

Na nedávných závodech v norském Hamaru potkal stejný osud hned 16 rychlobruslařů. "Nechceme trestat závodníky, kteří náhodou nebo o malý kousek přejedou dráhu, ale ty, kteří jezdí v cizí dráze," řekl Espeli.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty