Rubriky:

Ostatní sporty

Prověřte vzorky ze všech sportů, doporučuje WADA

29. října 2003 17:41 - MONTREAL

Provést zpětnou kontrolu všech uskladněných vzorků ve všech sportovních odvětvích na nový anabolický steroid tetrahydrogestrinon (THG). To znovu doporučila národním sportovním organizacím a antidopingovým agenturám jednotlivých zemí Světová antidopingová agentura (WADA).

 

internet

Současný dopingový skandál, který se zatím týká hlavně atletů v USA, tak možná zasáhne i do dalších odvětví. Mezinárodní atletické federace IAAF se už rozhodla pro zpětnou kontrolu vzorků z letošního mistrovství světa v Paříži a ve středu oznámila stejný krok také mezinárodní plavecká federace FINA.

"Není to jen vzkaz sportovcům, že jejich podvádění nebude tolerováno, ale veřejnost uvidí, že rovněž podnikáme kroky k očištění sportu," citovala ČTK generálního ředitele WADA Davida Howmana. "Vstřícný a aktivní přístup všech sportovních federací po celém světě je velmi důležitý a zřejmě klíčový," řekl Howman.

Zpětné testy by se podle šéfa exekutivy Českého antidopingového výboru Jana Chlumského měly provádět i v Česku. Metodu, kterou je možné nově objevený steroid zjistit, poskytuje národním antidopingovým centrálám laboratoř z Los Angeles.

V USA budou v případu vyslechnuti také hráči amerického fotbalu a baseballu, v Evropě měl pozitivní test na THG britský sprinter Dwain Chambers.

Sport.cz

Zrušit