Čeští ragbisté dostali lekci od australských Waratahs

Český reprezentační výběr ragbistů v sobotu podle očekávání vysoko podlehl v exhibičním utkání australskému týmu Waratahs. Jeden z nejlepších klubových celků světa zvítězil v Praze jednoznačně 94:3.

Kapitán týmu Waratahs Shaun Berne.

Domácí svěřenci francouzského trenéra Christiana Galloniera udrželi čisté konto jen pět minut, než se prosadil po kombinační akci křídelní útočník Seale a odstartoval tím brankostroj letošního finalisty turnaje Top 12. Australští hráči dominovali v roji, Čechy převyšovali v individuálních schopnostech a byli výrazně rychlejší.

Pětky pokládali po chybách českých hráčů, po sólových průnicích, ale i kombinačních akcích. Skóre narůstalo i zásluhou neomylných kopů zadáka a australského reprezentanta Petera Hewata. S třemi položenými pětkami byl nejúspěšnějším hráčem vítězů jeho kolega z národního týmu a kapitán hostů Shaun Berne.

O jediné body domácího týmu se na atletickém hřišti Slavie Praha postaral v závěru prvního poločasu z trestného kopu Nevický. Češi v té době prohrávali 0:45.

Střídání obraz hry nezměnilo

Přestože po přestávce trenéři obou týmů vystřídali několik hráčů, na obraz hry to nemělo vliv. Hosté i nadále snadno překonávali českou obranu a skóre rychle narůstalo. V závěru české ragbisty uchránila obětavá hra alespoň od inkasované stovky bodů.

Kapitán české reprezentace Ladislav Vondrášek pak řekl, že český tým vstoupil do utkání s příliš velkým respektem. "Soupeři jsme nechávali mnoho prostoru, chyběla nám agresivita, byli jsme pomalí, málo organizovaní, což jsme naštěstí částečně dokázali zlepšit ve druhém poločase," řekl Vondrášek. Jeho protějšek Berne konstatoval, že zápas byl pro Australany nad očekávání tvrdý. "Česká republika je velmi dobře fyzicky připravena, hlavně rojníci nám dělali problémy," řekl Berne.

Australané v Praze zahájili turné po východní Evropě. Další dvě utkání sehrají v Rumunsku a jedno v Rusku. Waratahs takto cestují každoročně, v loňském roce sehráli čtyři vítězné zápasy v Argentině a slouží především jako propagace ragby.

Česká republika - Waratahs 3:94 (3:52)
Body: Nevický 3 - Hewat 23, Berne a Willoughby po 15, Eadie 10, Halangahu 6, Caldwell, Howell, Norton-Knight, Wright a Seale po 5. Rozhodčí: Mene (Fr.). Diváci: 5000.
Sestava ČR: Skall, Oswald, Šťastný, Voves, Weber, Žíla, Vondrášek, Němeček, Syrový, Brabec, Krejčí, Smetana, Kolář, Pekárek, Čamrda, Nevický - střídali Souček, Denko, Kubálek, Madry, Dosedla, Snídal, Vokrouhlík.