Rychlobruslařka Sáblíková skončila na SP v Turíně devátá

TURÍN (Itálie)

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Turíně deváté místo v závodu na 3000 metrů. Na ledovém oválu, na němž se bude za dva měsíce bojovat o olympijské medaile, v sobotu vyhrála Němka Anni Friesingerová, v dopolední skupině B však byla paradoxně ještě rychlejší Ireen Wüstová z Nizozemska.

Osmnáctiletá Sáblíková před třemi týdny vylepšila v závodu SP v Salt Lake City juniorský světový rekord na 3000 metrů na čas 4:00,69. Na pomalejší turínské dráze dosáhla výkonu 4:11,81, k medailovým pozicím jí chyběly 3,3 vteřiny. V průběžném pořadí Světového poháru na dlouhých tratích je před posledním závodem šestá.

Ve sprintu na 500 metrů zvítězila o jedinou setinu sekundy Němka Jenny Wolfová. Mistryně světa Wang Man-li z Číny, která vyhrála čtyři předchozí závody na této trati, byla diskvalifikována a poprvé v sezoně nebodovala. Přesto udržela průběžné vedení v disciplíně, Wolfová za ní zaostává skoro o sto bodů.

Na kilometru byl překvapivě nejrychlejší Dmitrij Dorofejev z Ruska. Dosavadní suverén této disciplíny Američan Shani Davis turínský závod vynechal, v současnosti dává přednost soutěžím na krátké dráze.

Výsledky:
Muži:
1000 m: 1. Dorofejev (Rus.) 1:10,02, 2. Imai (Jap.) 1:10,08, 3. Morrison (Kan.) 1:10,13.
Pořadí SP (po 5 z 10 závodů): 1. Davis (USA) 400, 2. Wotherspoon (Kan.) 294, 3. Cheek (USA) 275.
Ženy:
500 m: 1. Wolfová (Něm.) 38,64, 2. Okazakiová (Jap.) 38,65, 3. Simionatová (It.) 38,77.
Pořadí SP (po 6 z 12 závodů): 1. Wang Man-li (Čína) 480, 2. Wolfová 382, 3. Wang Pej-sing (Čína) 330.
3000 m: 1. Friesingerová (Něm.) 4:05,46, 2. Klassenová 4:05,70, 3. Grovesová (obě Kan.) 4:08,51, ...9. Sáblíková (ČR) 4:11,81.
Pořadí SP (po 4 z 5 závodů): 1. Klassenová 350, 2. Hughesová (Kan.) 266, 3. Pechsteinová (Něm.) 265, ...6. Sáblíková 177.