Rubriky:

Ostatní sporty

Decent Fellow s Bartošem vyhráli Velkou Pardubickou

8. října 2006 15:53 - PARDUBICE

Jedenáctiletý ryzák Decent Fellow s žokejem Josefem Bartošem se stal vítězem nedělní 116. Velké pardubické steeplechase a vynahradil si minulé ročníky, v nichž skončil dvakrát druhý a dvakrát třetí. V cíli měl valach čas 9:20,60 minuty, kterým zaostal devět vteřin za loňským rekordem Maskula.

Na druhém místě dnes doběhl po heroickém výkonu Juventus, s nímž marně útočil na svůj šestý jezdecký triumf ve slavném dostihu třiapadesátiletý Josef Váňa, který je současně trenérem vítězného koně. Obhájce vítězství Maskul po pádu na prodlouženém Taxisově příkopu v úvodu závod nedokončil.

Dramatický dostih přinesl řadu pádů. Hned čtyři účastníci ze sedmnáctičlenného pole ukončili svoji cestu za slávou už na obávaném Taxisově příkopu, kde popadali GloGloGlo, Chailand, Iraklion a Eliška Přemyslovna.

Hastaven byl zadržen

Po Popkovickém skoku byl navíc zadržen spolufavorit Hastaven a po nečekaném pádu Maskula se už na konci první poloviny závodu držel v čele převážně pozdější vítěz, kterého pronásledoval Cieszymir.

Na Havlově skoku měli dva vedoucí koně náskok čtyř délek. Později však už dominoval jasně Decent Fellow, na kterého se před startem závodu sázelo v kurzu 2,75:1. Závěr zvládl naprosto zkušeně, přestože Juventus mocně finišoval, skvělou práci předvedl teprve pětadvacetiletý žokej Bartoš.

"Na Havlově skoku jsem si všimnul, že Cieszymir toho začíná mít plné zuby, Maskul chyběl, a tak jsem se trochu uklidnil. Decent Fellow je skvělý kůň, jsem rád i za něj, že se mu podařilo konečně vyhrát," řekl mezi výbuchy radosti Bartoš, který dosud stejně jako jeho kůň sbíral úspěchy především v zahraničí.

Slavný vítěz Velké pardubické ji má vyhrát třikrát

Váňa připomněl, že když před třemi lety majiteli Jiřímu Charvátovi prodával nedělního vítěze, už mu ani příliš nevěřil. "Ale on hned první rok vydělal 3,5 miliónu korun a v dalších letech v tom pokračoval. Všichni z toho vítězství máme obrovskou radost," uvedl legendární žokej.

Do budoucna prý nevidí příliš možností, že by se Decent Fellow častěji vydával do zahraničí. "Stejně jako letos se zřejmě, pokud s tím pan Charvát bude souhlasit, soustředíme na domácí závody. Říká se, že každý slavný vítěz Velké pardubické ji má vyhrát třikrát, a tak ještě dva roky na to dostane. Vždyť i Železník vyhrál ještě jako třináctiletý," řekl Váňa s odkazem na nejslavnějšího koně historie Velké pardubické.

Juventus, který odstartoval s kurzem 5:1 na umístění do druhého místa, má podle Váni skvělou budoucnost. "Je to výborný koník, který se stále zlepšuje, má toho hodně před sebou," prohlásil úspěšný žokej a trenér a slíbil, že za rok bude znovu na startu. Stále se chystá svést v prestižním dostihu souboj se svým patnáctiletým synem, který si v září v poslední kvalifikaci na Velkou pardubickou zlomil klíční kost a na premiérový start teprve čeká.

Bargielovi selhalo srdce

Stínem dnešního odpoledne byla smrt jedenáctiletého hnědáka Bargiela, který v sedle s žokejem Jiřím Kameníčkem odvedl v čele téměř celou Cenu Labe a o vítězství přišel až v posledních metrech, kdy ho předběhl Sixteen. Krátce po doběhnutí Bargielovi selhalo srdce a uhynul.

Jeho majitel Jiří Charvát tak prožíval rozporuplné pocity. Zatímco v hlavním dostihu mohl mít radost z výhry Decent Fellowa a třetího místa Cieszymira, za něž vyinkasoval celkem 2 925 000 korun, krátce před tím se vyrovnával s velkým smutkem, protože přišel o jednoho z nejlepších koní.

Výsledky:
116. Velká pardubická steeplechase České pojišťovny (6900 metrů, 4,5 mil. korun) - neoficiálně: 1. Decent Fellow (ž. Bartoš 2), 2. Juventus (ž. Váňa st.), 3. Cieszymir (ž. Havelka), 4. Icare du Renom, 5. Klip. Čas: 9:20,60 min.
Rámcové dostihy:
I. Bremen (ž. Havelka) - Luxus - Seven Rings
II. Djabba (ž. Luka 2) - All Hail - Gernia
III. Jack de Traou Land (ž. Bartoš 2) - Sun Set - Ascot
IV. Nikodem (ž. Kameníček) - Lord Kl - Swangoo
V. Cesort (Andrés) - Sullivan - Jazz Power
VI. Sixteen (ž. Bartoš 2) - Bargiel - Mr. Land
VII. Niggard (ž. Kameníček) - Mandarino - Tammybin

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty