Zlatý gól Henryho dal pohár Francii

PAŘÍŽ

Gól Henryho v sedmé minutě prodloužení finálového utkání Poháru konfederací FIFA na stadiónu St. Denis rozhodl o těsném vítězství Francie nad Kamerunem. Hráči obou celků se při nástupu a minutě ticha za zemřelého Kamerunce Foea drželi kolem ramen, zaplněný Stade de France stál v nábožném tichu.

Fotografii kamerunského fotbalisty Marka-Viviena Foéa drží jeho reprezentační kolegové brankář Idris Kameni (vlevo) a kapitán Rigobert Song před před finále Poháru FIFA

Dlouhé minuty se hrály fotbalové šachy, při nichž však ani jedna ofenzíva nenašla účinný recept na defenzívu soupeře. Pouze Henry vystřelil za prvních dvacet minut z dálky, ale Kameniho nepřekvapil. Po dlouhém pasu Gallase pak našel Henry před brankou soupeře Cissého, ale ten hlavou zblízka minul.

Vzápětí na druhé straně Dacourt zblokoval gólovou střelu Djemby. Barthez se pak vyznamenal při teči N'Diefiho, mířící k tyči. Další ránou, ale do gólmana, se prezentoval Henry. I když domácí měli na kontě více střel, převážně nepřesných, Afričané postupně vyrovnali hru v poli. V závěru poločasu dokonce Idrissou trefil ve stoprocentní šanci padajícího Bartheze.

Po změně stran začali opět aktivněji Francouzi a Gallas protáhl Kameniho ránou k tyči. Další obrovskou šanci zahodil Cissé, když mu před prázdnou branku přihrál Henry míč, který brankář neudržel v rukou, a on ho poslal zbrkle do zámezí. Kamerunský útok posílil na necelou půlhodinu strůjce sobotního vítězství Mallorky ve finále Španělského poháru Eto'o, který po třech minutách na trávníku netrefil ze tří metrů branku. Vzápětí Barthez vytlačil nad břevno oblouček M'Bamiho.

V prodloužení nejprve Pires neproměnil trestný kop, ale po skákavé přihrávce Thurama poslal Henry kolenem přes celou branku míč do sítě překvapeného Kameniho. I po utkání však největší ovace patřily zesnulému Foemu...

Finále Poháru FIFA
Francie vs Kamerun 1:0 po prodl.
Poločas: 0:0, po 90. minutách: 0:0. Branka: 97. Henry. Rozhodčí Ivanov (Rus.). Žluté karty: Dacourt - M'Bami. Diváků: 80 000.
Francie: Barthez - Sagnol (76. Thuram), Gallas, Desailly, Lizarazu - Giuly, Pedretti, Dacourt (89. Kapo),Wiltord (65. Pires) - Cissé, Henry.
Kamerun: Kameni - N'Doumbe, Mettomo, Song - Geremi, Mezague (91. Emana), Djemba, M'Bami, Atouba - N"Diefi (67. Eto'o), Idrissou.

Turci mají bronz

Turečtí fotbalisté, třetí tým loňského MS, udeřili už po dvou minutách, když chybu kolumbijského gólmana využil Tuncay. Jihoameričané po změně stran přidali, Aristizábal trefil břevno a po krásné kombinační akci vyrovnal Hernández, ale v závěru přesnou střelou k tyči ze sedmnácti metrů rozhodl Y. Ocan.

O třetí místo
Kolumbie vs Turecko 1:2
Poločas: 0:1. Branky: 63. Hernández - 2. Tuncay, 86. Y. Okan. Rozhodčí Shield (Austrálie). Žluté karty: Martinez - Serkan, Ibrahim, Tuncay. Diváků: 18 237.
Kolumbie: O. Córdoba - Martínez, I. Córdoba, Yepes, López (28. Valentierra) - Patino, Hernández, Velásquez, Bedoya - Aristizábal, Becerra (41. Arriaga).
Turecko: Omer - Fatih (60. Selcuk), Servet, Deniz, Ü. Ibrahim - Gokdeniz, Volkan (87. Ergün), Serkan, T. Ibrahim - Tuncay, Necati (65. Y. Okan).