Rubriky:

Cyklistika

Cyklistická federace zakázala starty vyšetřovanému Bassovi

16. května 2007 15:32 - ŘÍM

Italská cyklistická federace zastavila na žádost národního olympijského výboru činnost Ivanu Bassovi, protože vítěz loňského Gira d'Italia nespolupracuje tolik, jak se očekávalo, při vyšetřování skandálu, který vloni odhalila španělská policie.

Podle představitelů antidopingového výboru vypovídá Basso pod obrovským tlakem sponzorů a týmu Discovery Channel, ačkoliv už není jeho členem, a neplní slib, podle kterého měl přinést zásadní informace o kauze kontroverzního lékaře Eufemiana Fuentese "Operation Puerto".

Basso se minulý týden před národním olympijským výborem přiznal k účasti v případu. Žádné zakázané prostředky prý sice v minulosti neužíval, ale chystal se podvádět při Tour de France, v které však nakonec kvůli odhalení skandálu nestartoval. S ním se doznal i další italský cyklista Michele Scarponi a také jemu federace nyní zastavila činnost.

Italský vyšetřovatel Ettore Torri řekl o Bassovi, že začal vypovídat pod silným vlivem týmu a sponzorů. "Zdálo se, že bude spolupracovat a předá nám jména a konkrétní poznatky. Pak se evidentně ocitl pod tlakem svých obhájců, sponzorů a technických ředitelů, kteří jej donutili držet se zpět," řekl Torri na tiskové konferenci v Římě. "Něco konkrétního máme, ale není to zase tak obsažné, jak jsme doufali," dodal.

Kromě italské dvojice je vyšetřováno na padesát dalších jezdců. V souvislosti s tím už s cyklistikou skončil Němec Jan Ullrich. Na letošním Giru zase kvůli podezření chybí i Američan Tyler Hamilton a Němec Georg Jaksche, kteří byli vedením stáje Tinkoff Credit Systems těsně před startem vyškrtnuti z nominace, Španělé Alejandro Valverde, Constantino Zaballa, Ruben Plaza a další jezdci.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika