Di Luca ztratil v horské časovce ze svého náskoku pár sekund

SANTUARIO DI OROPA

Druhý muž průběžného pořadí Marzio Bruseghin vyhrál třináctou etapu cyklistického Giro d'Italia, kterou byla horská časovka. Na 12,6 kilometru dlouhé trati s převýšením 700 metrů porazil o jednu sekundu dalšího Itala Leonarda Piepoliho, třetí skončil vedoucí jezdec závodu Danilo Di Luca. Na Bruseghina ztratil jen osm sekund a v čele celkové klasifikace má náskok 55 sekund.

"Ten odstup není takový, abych si mohl dovolit odpočívat. Etapové úspěchy mě teď nezajímají, chci přijet v růžovém trikotu do Milána," uvedl Di Luca. V Miláně třítýdenní závod skončí 3. června. "Vždycky jsem věřil, že mohu Giro vyhrát. Možná to zní zvláštně, když to tahle říkám, ale vím, na co mám," prohlásil sebevědomě vítěz tří etap v letošním ročníku.

Bruseghin vybojoval v jízdě proti času svůj první triumf na Giru. "Snažil jsem se vydat ze sebe to nejlepší. Je to sen," rozplýval se loňský mistr Itálie v časovce.

Už na průběžné třetí místo se posunul objev letošního Gira Andy Schleck z Lucemburska, který vévodí hodnocení mladých jezdců. Na Di Luku ztrácí necelé dvě minuty. V elitní desítce přinesla horská etapa jen kosmetické změny.

Do boje o prvenství už nepromluví Ukrajinec Jaroslav Popovyč, který před startem Gira patřil k favoritům, ale před časovkou byl až devatenáctý a v pátek už se na kole neobjevil. "Měl jsem formu, ale dva pády byly na mé tělo moc. Nejlepší bylo skončit, ještě mě čeká spousta závodů včetně Tour de France," řekl člen stáje Discovery Channel, který upadl v první a pak v jedenácté etapě.

V sobotu pojedou cyklisté z Cantu do Bergama, čeká je 192 km.

Výsledky - 13. etapa (časovka na 12,6 km):
1. Bruseghin 28:55 min., 2. Piepoli -1, 3. Di Luca (všichni It.) -8, 4. Zabriskie (USA) -19, 5. Pelizzotti -22, 6. Garzelli (oba It.) -29, 7. Petrov (Rus.) -31, 8. Mazzoleni -33, 9. Cunego (oba It.) -38, 10. A. Schleck (Luc.) -40, ...76. Raboň -3:44, 84. Padrnos (oba ČR) -3:53.
Průběžné pořadí:
1. Di Luca 57:11:28, 2. Bruseghin -55, 3. A. Schleck -1:57, 4. Cunego -2:40, 5. Vila -2:44, 6. Arroyo (oba Šp.) -2:51, 7. Petrov -3:11, 8. Simoni -3:32, 9. Sella (oba It.) -3:52, 10. Mazzoleni -3:53, ...73. Padrnos -50:05, 91. Raboň -1:00:20.