Valverde obhájil vítězství v závodu Dauphiné Libéré

GRENOBLE

Cyklistický závod Dauphiné Libéré vyhrál stejně jako před rokem Španěl Alejandro Valverde. V závěrečné etapě s cílem v Grenoblu dnes zvítězil Nizozemec Stef Clement.

Španělský cyklista Alejandro Valverde

Valverde po předchozích útocích nejbližších soupeřů nemusel v poslední den závodu hájit žlutý trikot vedoucího jezdce s větším nasazením. Devětadvacetiletý Španěl triumfoval s náskokem 16 sekund před Australanem Cadelem Evansem. Třetí skončil předloňský vítěz Tour de France Španěl Alberto Contador.

Pro některé jezdce byl Dauphiné Libéré přípravou na Tour, vítězný Valverde však bude na vrcholné akci sezony nejspíš chybět. Španěl dostal v květnu kvůli svému zapletení do dopingové aféry Operación Puerto dvouletý zákaz startů v Itálii, kam letošní ročník nejslavnějšího závodu světa zavítá. Valverdeho tým se hodlá proti zákazu odvolat k arbitráži CAS v Lausanne.

Valverde není příliš vítán ani ve Francii. Proti jeho startu na Tour se právě během Dauphiné Libéré vyslovili francouzský ministr sportu Bernard Laporte a šéf Tour Christian Prudhomme.

Cyklistický závod Dauphiné Libéré - 8. etapa (157 km):
1. Clement (Niz.) 3:30:17 hod., 2. Duggan (USA) stejný čas, 3. Joly (Fr.) -2, 4. Hansen (Austr.), 5. Kuščinskij (Běl.) oba -1:31, 6. Anton (Šp.) -1:33, ...14. Raboň (ČR) -2:05.
Konečné pořadí:
1. Valverde 26:33:15, 2. Evans (Austr.) -16, 3. Contador (Šp.) -1:18, 4. Gesink (Niz.) -2:41, 5. Astarloza (Šp.) -3:40, 6. Fuglsang (Dán.) -4:08, ...114. Raboň -1:17:21.