Rubriky:

Cyklistika

Čtrnáctou etapu Tour vyhrál Ivanov, v čele se udržel Nocentini

18. července 2009 17:43 - BESANCON

Ruský cyklista Sergej Ivanov se stal vítězem 14. etapy Tour de France, která vedla z Colmaru do Besanconu. V cíli měl náskok 16 sekund před skupinou pronásledovatelů. V té nechyběl ani Američan George Hincapie, jenž se díky tomu posunul na druhou příčku průběžné klasifikace o pět sekund za vedoucího Itala Rinalda Nocentiniho. Český jezdec Roman Kreuziger dokončil etapu v hlavním poli na 47. místě, celkově je patnáctý.

 

Laurent Rebours, ČTK/AP

Hned v úvodu 199 kilometrů dlouhé etapy se oddělila od pelotonu zhruba patnáctičlenná skupina, která si za hustého deště vyjela náskok až deseti minut. Po sérii nástupů jednotlivých uprchlíků se v závěru ujal až pokus Ivanova. Ten na posledních deseti kilometrech těsný náskok udržel a získal pro stáj Kaťuša premiérové prvenství na Tour. Čtyřiatřicetiletý ruský šampion se etapového vítězství dočkal už v roce 2001, kdy jezdil za tým Fassa Bortolo.

Peloton dorazil do Besanconu právě včas, aby nedošlo ke změně držitele žlutého trikotu. Nocentini nakonec nejlépe postavenému členovi přední skupiny Hincapiemu těsně odolal, hlavní favority včetně Kreuzigra ale Američan odsunul. Český lídr stáje Liquigas je nyní se ztrátou dvou minut a 40 sekund na patnácté příčce.

Hlavním poraženým v etapě byla německá stáj Columbia. Vedle nezdaru Hincapieho v boji o žlutý trikot neuspěl ani spurtér Mark Cavendish, jenž byl za příliš nebezpečnou jízdu v závěru diskvalifikován a odsunut na poslední místo. V bodovací soutěži tak zvýšil náskok jeho konkurent Nor Thor Hushovd.

Absence sportovní rivality

Šéf stáje Rolf Aldag své rozladění neskrýval a velkou vinu přičetl týmu Garmin-Slipstream, který v závěru nasadil vyšší tempo a snížil ztrátu na vedoucí skupinu. "Nemohu komentovat jejich sportovní rozhodnutí. Myslel jsem, že máme sportovní rivalitu, ale oni to berou osobně. To ničí tento sport," obvinil americkou sestavu, která neměla žádný důvod zrychlovat.

Vzniklou situaci neviděli rádi ani v Astaně, kde chtěli, aby Columbia hájila v horách žlutý trikot a musela vynakládat více sil na odrážení útoků ostatních. Navíc Hincapie je velkým přítelem Lance Armstronga z dob společného působení v Discovery Channel. "Nikdo, opravdu nikdo nechtěl vidět raději George ve žlutém než já. Náš tým jel volně a on měl náskok aspoň dvě minuty. Pak ale z Garminu přidali plyn a postarali se o to, aby ho neměl," komentoval dění sedminásobný vítěz Armstrong.

Etapu poznamenala tragická nehoda doprovodného policejního motocyklu, při které zahynula divačka. Podle informací policie stroj zachytil jednašedesátiletou ženu, která přecházela silnici. Neovladatelná motorka potom narazila ještě do dvou dalších lidí a zranila je.

Na cyklisty čekají v neděli první alpské kopce a dá se předpokládat, že Nocentini nástupu vyhlášených vrchařů už neodolá.

Tour de France, cyklistický etapový závod - 14. etapa (199 km):
1. Ivanov (Rus.) 4:37:48 hod., 2. Roche (Ir.), 3. Roulston (Austr.), 4. Maaskant (Niz.), 5. Minard (Fr.), 6. Righi (It.), 7. Le Mevel (Fr.) 8. Hincapie (USA), 9. Bennati (It.) všichni -16, 10. Ciolek (Něm.) -22, ...47. Kreuziger (ČR) -5:36.
Průběžné pořadí:
1. Nocentini (It.) 58:13:52, 2. Hincapie -5, 3. Contador (Šp.) -6, 4. Armstrong (USA) -8, 5. Le Mevel -43, 6. Wiggins (Brit.) -46, 7. Klöden -54, 8. Martin (oba Něm.) -1:00, 9. Vande Velde (USA) -1:24, 10. A. Schleck (Luc.) -1:49, ...15. Kreuziger -2:40.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika