Orientační cyklista Hradil si dojel na úvod MS pro stříbro

BEN ŠEMEN

Český cyklista Jiří Hradil získal stříbrnou medaili v zahajovacím závodu na zkrácené trati na mistrovství světa v orientačních závodech na horských kolech. Titul získal suverénně favorizovaný Dán Torbjörn Gasbjerg. Nejlepší česká reprezentantka Hana Doležalová obsadila třináctou příčku.

Hradil ztratil na trati dlouhé 20,4 km s 19 kontrolami na Gasbjerga přes čtyřicet vteřin. Český jezdec zaváhal jen na předposlední kontrole, kterou přejel a ztratil 20 vteřin. "Hloupá nepozornost mě naštěstí nepřipravila o lepší umístění," řekl Hradil, který zopakoval svůj úspěch na loňském MS v Polsku, kde byl druhý ve sprintu.

Závod se jel v těžkých podmínkách ve velkém vedru. "Horko je nepříjemné, ale neničí mě jako některé mé soupeře," řekl Hradil. Do nejlepší desítky se v Izraeli probojoval také stříbrný ze sprintu z červnového mistrovství Evropy Radek Laciga, který byl devátý.

Ženám na trati dlouhé 15 km kralovala Finka Marika Haraová. Program MS pokračuje po zítřejším dni volna čtvrtečními štafetami.

Mistrovství světa v orientační jízdě na horských kolech v Ben Šemenu v Izraeli:
Muži (20,4 km): 1.Gasbjerg (Dán.) 56:27, 2. Hradil (ČR) -42, 3. Brun Pedersen (Dán.) -50, ...9. Laciga -4:20, 12. Ševčík -5:28, 16. Tomeček (všichni ČR) -5:59.
Ženy (17 km): 1. Haraová (Fin.) 52:22, 2. Gigonová (Rak.) -1:01, 3. Schaffnerová (Švýc.) -1:22, ...13. Doležalová -6:51, 16. Lacigová -7:47, 18. Tichovská (všechny ČR) -7:47.