Poslední horskou etapu Vuelty vyhrál Cobo, Valverde zvýšil vedení

LA GRANJA

Poslední horskou etapu letošní Vuelty vyhrál španělský cyklista Juan José Cobo. Na druhém místě v pátek dojel jeho krajan Alejandro Valverde a před sobotní rozhodující časovkou zvýšil vedení v průběžném pořadí na téměř půldruhé minuty.

Španělský cyklista Juan Jose Cobo se raduje v cíli 19. etapy Vuelty.

Na pátečních propršených 180 kilometrech mezi městy Ávila a La Granja se hlavní skupiny neudržel dosud druhý Nizozemec Robert Gesink, jenž měl ve středu těžký pád. Člen týmu Rabobank odpadl před posledním stoupáním a dojel s velkou ztrátou za nejlepšími.

"Cítím se úplně vyprázdněný. Kombinace zranění a tří týdnů na kole na mě prostě byly moc. První kopec byl ještě OK, pak už to ale nešlo," uvedl Gesink, jenž klesl celkově na šestou pozici.

Osmadvacetiletý Cobo si dojel pro etapový triumf s dvousekundovým náskokem před sedmičlennou skupinou favoritů, kterou dovedl do cíle Valverde a získal důležité bonifikační sekundy. Do sobotní časovky v Toledu půjde lídr pořadí s náskokem minuty a 26 sekund před svým krajanem, olympijským vítězem Samuelem Sánchezem. Třetí Ivan Basso z Itálie ztrácí 1:45.

"Snad už jen nějaký vážný problém by mě mohl připravit o celkové vítězství. Byl jsem nervózní celý den, ale můj tým zaslouží absolutorium za to, jak mě chránil před mými rivaly. Čekají mě ještě dvě noci bez pořádného spánku, než projedu cílovou čarou," uvedl Valverde.

Český cyklista Roman Kreuziger, jenž se ve čtvrtek blýskl druhým místem, v pátek obsadil 74. místo, František Raboň byl 133.

Vuelta, cyklistický etapový závod - 19. etapa (174 km):
1. Cobo 4:37:35 hod., 2. Valverde (oba Šp.), 3. Evans (Austr.), 4. Sánchez, 5. Moreno, 6. Mosquera (všichni Šp.), 7. Tiralongo, 8. Basso (oba It.) všichni -2, 9. Vázquez (Šp.), 10. Di Gregorio (Fr.) oba -1:34, ...74. Kreuziger -14:53, 133. Raboň (oba ČR) -19:26.
Průběžné pořadí:
1. Valverde 83:34:03, 2. Sánchez -1:26, 3. Basso -1:45, 4. Evans -1:59, 5. Mosquera -2:11, 6. Gesink (Niz.) -5:30, 7. Tiralongo -6:49, 8. Rodriguez (Šp.) -7:42, 9. Deignan (Ir.) -9:37, 10. Cobo -10:40, ...64. Kreuziger -1:34:29, 135. Raboň -3:15:14.