Evropská generálka na MS českým cyklokrosařům v Belgii nevyšla

HOOGSTRATEN

Bez medaile se vrátí čeští reprezentanti z mistrovství Evropy v cyklokrosu. V belgickém Hoogstratenu dosáhla nejvýše z nich Kateřina Hanušová-Nashová, která obhajovala bronzovou medaili z loňského roku, ale v neděli se musela spokojit se čtvrtým místem. Pavla Havlíková skončila pátá, zlato vybojovala suverénní Nizozemka Marianne Vosová.

Právě k závodu žen vzhlížel reprezentační kouč Petr Klouček s největšími nadějemi. Hanušovou-Nashovou však po příletu z USA do Česka postihla viróza, brala antibiotika, a to se na jejím výkonu negativně projevilo.

Vosová hned v prvním kole všem soupeřkám unikla a po zlatu ze světových šampionátů v letech 2006 a 2009 si dojela pro další nejcennější medaili. Za ní jezdila do poloviny závodu na písčité trati s navezenými kopečky osamoceně krajanka Daphny van den Brandová, světová šampionka z roku 2003. Hanušová-Nashová byla pátá a za ní se držela Havlíková.

Na druhou Van den Brandovou se postupně dotáhly Britka Wymanová, Cantová z Belgie i obě Češky. Nejvíce sil v boji o další medaile však nakonec měla přece jen Nizozemka, která si před Wymanovou dojela pro stříbro, zatímco české cyklokrosařky skončily na čtvrtém a pátém místě.

ME v cyklokrosu v Hoogstratenu (Belgie):
Ženy: 1. Vosová 38:40, 2. Van den Brandová (obě Niz.) -39, 3. Wymanová (Brit.) -42, 4. Hanušová-Nashová -50, 5. Havlíková -55, ...17. Kyptová -2:58, 28. Mikulášková -6:05, 29. Pirszkallová (všechny ČR) -1 kolo.
Muži do 23 let: 1. Gavenda (SR) 50:26, 2. P. Szcepaniak (Pol.) -5, 3. Meeusen (Belg.), 4. K. Szcepaniak (Pol.) oba -8, 5. Silvestri (It.) -27, ...17. J. Polnický -1:25, 24. Nesvadba -2:32, 32. Adel -2:56, 35. Hník -3:22, 38. Petruš -4:19, 39. Menger (všichni ČR) -4:20.
Junioři: 1. Viennet (Fr.) 40:51, 2. Sweek (Belg.) -11, 3. Van der Heijden (Niz.) -23, ...8. Lasák -53, 9. Boroš -1:01, 14. Parstka -1:15, 15. Veselý -1:19, 24. R. Polnický -1:24, 25. Nipl -1:33, 35. Žniva -2:28, 42. Skála (všichni ČR) -4:32.