Štybar opět skončil v Superprestige na stupních vítězů

ASPER-GAVERE

Cyklokrosař Zdeněk Štybar se prosadil i ve třetím závodu Superprestige na stupně vítězů. V belgickém Gavere v neděli dojel český vicemistr světa třetí, když nestačil pouze na nejlepší dvojici seriálu.

Podruhé za sebou vyhrál mistr světa Niels Albert s velkým náskokem 36 sekund před dalším Belgičanem Svenem Nijsem, jenž ovládl úvodní závod. Stejné pořadí na prvních třech místech je i v průběžném pořadí Superprestige. Štybar, jenž byl před dvěma týdny v Hoogstratenu druhý, zaostal za vítězem o 43 sekund.

"V úvodu jsem poodjel spolu s Pauwelsem, ale rychle nás dojel Albert a nasadil ostřejší tempo. Po krizi nás dojel i Nijs a dvě kola před koncem nám unikl a začal stíhat Alberta. S Pauwelsem jsme bojovali až do konce a já měl lepší spurt. Nohy mi jely dobře, ale nenašel jsem správný rytmus. I tak jsem spokojen, stupně vítězů jsou stupně vítězů," řekl ČTK Štybar.

Albert, jenž vévodí i Světovému poháru a je první v cyklokrosovém žebříčku, si vynahradil zklamání z loňska. Před rokem v Gavere při rozjíždění před závodem spadl, natrhl si slezinu a šest týdnů nesměl na kolo. Tentokrát potkala smůla Nijse, který měl v předposledním kole defekt a přišel o šanci vybojovat jubilejní 50. vítězství v Superprestige. V Gavere vyhrál Nijs v předchozích pěti letech.

"Po tom loňském pádu je pro mě povzbuzení. Je čas tuhle kapitolu uzavřít," uvedl Albert, který na bahnitých úsecích měl potíže udržet Nijsovo tempo. "Sven je techničtější jezdec než já a na těch kluzkých pasážích získával," uznal třiadvacetiletý vítěz.

Nijsovi nevyšel start, po kterém mu vypadla noha z pedálu, ale ztrátu dokázal smazat. "Pak jsem ještě trefil kámen a znovu ztratil. Je to smůla, že na mě Niels získal opět pár bodů kvůli mé smůle," posteskl si.

Třetí závod Superprestige v cyklokrosu v belgickém Asper-Gavere:
Muži elite: 1. Albert 1:03:41, 2. Nijs (oba Belg.) -36, 3. Štybar (ČR) -43, 4. Pauwels, 5. Vantornout oba -2:02, 6. B. Aernouts (všichni Belg.) -2:16, ...12. Šimůnek -4:20, 13. Zlámalík -4:34, 18. Dlask (všichni ČR) -6:01.
Průběžné pořadí: 1. Albert 44 bodů, 2. Nijs 42, 3. Štybar 40, 4. Vantornout 33, 5. Pauwels 30, 6. B. Aernouts 26, 7. Šimůnek 23, ...16. Zlámalík 4.
Muži do 23 let: 1. Meeusen 52:27, 2. Baestaens -42, 3. J. Aernouts (všichni Belg.) -1:00, ...12. J. Polnický (ČR) -3:22.
Průběžné pořadí: 1. Meeusen 42, 2. J. Aernouts 36, 3. Gavenda (SR) 29, ...24. J. Polnický 4, 25. Petruš (ČR) 3.
Junioři: 1. Van der Poel (Niz.) 40:30, 2. Sweeck (Belg.) -3, 3. Van der Heijden (Niz.) -11.
Průběžné pořadí: 1. Sweeck 43, 2. Van der Heijden 36, 3. Teunissen (Niz.) 33, ...14. Lasák 8, 16. Boroš 7, 23. Paprstka 2, 25. Veselý (všichni ČR) 1.
Ženy: 1. Comptonová (USA) 41:13, 2. Vosová -56, 3. Van den Brandová (obě Niz.) -1:43, ...10. Havlíková (ČR) -7:35.