Rubriky:

Cyklistika

Americkému cyklistovi Landisovi hrozí ve Francii zatčení

15. února 2010 18:24 - PAŘÍŽ

Francouzský soud vydal zatykač platný pro území Francie na amerického cyklistu Floyda Landise a jeho trenéra Arnieho Bakera kvůli podezření, že nechal nabourat počítač antidopingové laboratoře v Chatenay-Malabry. Agentuře Reuters to v pondělí řekl šéf Francouzské antidopingové agentury Pierre Bordry.

Landis přišel dodatečně o vítězství na Tour de Francie v roce 2006 poté, co měl po 17. etapě pozitivní test na syntetický testosteron. Nyní čtyřiatřicetiletý Američan vždy tvrdil, že nedopoval. Neuspěl však s odvoláním ke všem dostupným instancím a v roce 2008 prohrál i u mezinárodní arbitráže CAS.

Francouzské úřady ho podezřívají, že si najal u francouzské detektivní kanceláře hackera s cílem proniknout do počítače antidopingové laboratoře, která testovala jeho pozitivní vzorek. Na zcizených dokumentech poté postavil svou obhajobu. Francouzská antidopingová agentura AFLD proto podala trestní oznámení.

"Přišli jsme na to právě díky tomu, že s těmi ukradenými dokumenty sám přišel. Chtěl ukázat, že laboratoř nakládala s jeho vzorky chybně," citovala agentura AP Bordryho. Napadená laboratoř prý byla špičkovým pracovištěm, které se podílelo na vývoji testů odhalujících krevní doping EPO.

Už loni na jaře byl Landis s Bakerem předvolán k podání vysvětlení, ale k soudu se nedostavili.

ČTK

Časová osa: Cyklistika | Tour de France

Filtr článků - Cyklistika