Rubriky:

Cyklistika

Startuje slavné Giro d'Italia, na triumf chce útočit i Kreuziger

6. května 2011 10:02 - TURÍN

Cyklistickou elitu čeká od soboty v následujících třech týdnech jeden ze dvou vrcholů sezóny Giro d'Italia a o celkový triumf v 94. ročníku bude usilovat také český závodník Roman Kreuziger. Vedle lídra stáje Astana bude i přes nedávnou lehčí virózu reprezentovat české barvy také František Raboň.

 

Christian Hartmann, Reuters

Start je naplánován do městečka Venaria Reale, kde se do blízkého Turína pojede časovka jednotlivců. Celkem 207 závodníků z 23 přihlášených týmů musí poté absolvovat dalších 20 etap během 23 dnů, z nichž sedm je označeno jako horských, aby viděli cíl po časovce jednotlivců v neděli 29. května v Miláně. Celý závod měří 3525 kilometrů, přičemž devět etap překračuje svou délkou metu 200 kilometrů.

Netěžší závod posledních let

Mnozí označují letošní Giro za nejtěžší závod posledních let a samotní závodníci připouštějí, že v tak náročném podniku ještě nefigurovali. Šéf závodu Angelo Zomegan ostatně připouští, že jeho tým připravil skutečně velmi náročnou trať, ale zároveň odmítá, že by Giro bylo najednou pro jezdce natolik tvrdé, aby nezvládli jet v jedné sezóně i další slavný a ostře sledovaný závod Tour de France.

"Je to hodně obtížné Giro, ale Giro musí být tvrdé, musí být obtížné. V této době nebude na Giru d'Italia nudná etapa a právě takové Giro chceme mít. Pokud chtějí jezdci lehký závod, s žádným stoupáním, klesáním, deštěm nebo větrem, mohou v květnu jet kamkoliv jinam. Žádné klesání a stoupání není takové, že by se nedalo jet," prohlásil Zomegan rázně pro web Cyclingnews.com.

Nad favoritem Contadorem se stále vznáší dopingový stín

Samotní jezdci v čele s největším favoritem, jímž je letos vítěz z roku 2008 Alberto Contador, rovněž očekávají náročný závod. "Je to ten naprosto nejtěžší závod, který kdy přede mnou byl," prohlásil Contador, nad nímž se stále vznáší stín dopingové kauzy. "Nemyslím, že bych někdy viděl tak dlouhé a náročné etapy za těch mnoho let, co jezdím jako profesionál," přidal svůj pohled Carlos Sastre poté, co si některé etapy vyzkoušel.

Contador loni vyhrál Tour de France, ale byl pozitivně testován na clenbuterol. Posléze byl očištěn Španělskou cyklistickou federací na základě tvrzení, že na vině bylo kontaminované jídlo. Představitelé světové cyklistiky a Světové antidopingové agentury (WADA) daly věc ke sportovní arbitráži, které má být před Tour de France. "Slyšení u arbitráže je ještě daleko, nyní na to nemyslím a jen se soustředím na sportovní záležitosti," uvedl osmadvacetiletý Španěl.

K dobrému výsledku na Giru směřuje celou sezónu. "Když jsme na jejím začátku mluvili (o cílech) v našem týmu, rozhodli jsme se soustředit pozornost právě na tento závod. Bude to těžký závod, ale mým cílem je mít na sobě v poslední den růžový trikot nebo se o něj moct v ten den alespoň ještě poprat," netajil nejvyšší ambice Contador.

Basso nejede, soustředí se na Tour

Roli bude mít sice o něco ulehčenou v tom, že tentokrát nepojede loňský vítěz Ivan Basso z Itálie, který Giro vynechává a zaměřil se letos výhradně na Tour de France, ale je tu celá řada dalších adeptů na prvenství. Vítěz z roku 2009 Denis Meňšov z Ruska, vítěz loňské Vuelty a třetí jezdec loňského pořadí Vincenzo Nibali z Itálie, jeho krajan Michele Scarponi, Španěl Joaquim Rodriguez a také Čech Kreuziger.

"Contador je největší favorit. Od doby, kdy mu řekli, že může závodit, se na to chystá. Na klasikách nebyl úplně v top kondici, což značí nebezpečí, že na Giru bude. Má k ruce hodně silný tým. Scarponi letos jezdí výborně v kopcích, asi nejlíp ze všech. Ale formu má už dlouho a je otázka, jestli mu vydrží," nabídl pohled na své soupeře Kreuziger.

"Nibali je jasný, komplexní závodník, po loňském vítězství na Vueltě mu stouplo sebevědomí a vyzrál. Meňšov je zkušený borec, který už Giro vyhrál. No a Rodriguez je taky skvělý vrchař. Profil mu může nahrát, je tam málo časovek. Jen je otázka, jestli vydrží ty dlouhé kopce," dodal Kreuziger, jehož čeká na Giru premiéra.

Raboň opět v roli pomocníka 

Raboň naproti tomu pojede slavný třítýdenní závod už popáté a znovu v roli pomocníka, jenž bude pracovat pro lídry amerického týmu HTC-Highroad. "Čekají mě především práce domestika. Cíle týmu jsou v prvních čtrnácti dnech zcela jasně dané, udělat vše pro zdar spurtérů Marka Cavendishe a Marka Renshawa," popsal svou úlohu Raboň.

František Raboň se už potřetí stal mistrem republiky v cyklistické časovce.František Raboň bude zase nosičem vody.foto: ČTK/Václav Šálek

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika