Rubriky:

Cyklistika

Cyklista Kadlec řeší dilema: Giro, nebo boj o olympiádu?

18. února 2004 10:09 - PRAHA

Sezóna v novém týmu čeká cyklistu Milan Kadlec. Po dvou letech strávených v Lampre změnil v Itálii stáj - nadále zůstává v první divizi, ale už v barvách Vini Caldirola, kde je lídrem vítěz Gira Stefano Garzelli.

 

archiv

"Zase taková změna to není. Zajištění je na úrovni Lampre, na dobré závody se dostaneme taky. Jen rozpočet je možná o maličko nižší," tvrdí 29letý závodník. Je rád, že po loňské nevydařené sezóně, kterou narušily i zdravotní problémy, sehnal angažmá v první divizi. "V Itálii už mám poměrně slušné kontakty, pomohl mi s tím i jeden manažer," vysvětluje.

Jen po finanční stránce si oproti Lampre pohoršil. "Je jasné, že jsem při vyjednávání kontraktu musel jít s penězi dolů. Vloni jsem nic nevyhrál, neměl jsem dost bodů a závodníků je v dnešní době spousta. To je realita," říká Kadlec.

S novou stájí má za sebou zatím jen dvě společná soustředění v Donoraticu. Do sezóny chtěl vstoupit později, neboť nejlepších výsledků dosahuje v letních měsících. "Proto začínám až 22. března etapákem ve Španělsku a teprve po něm se dozvím další program," prozrazuje. Je pravděpodobné, že pojede nějaký závod Světového poháru, ale jasným vrcholem pro tým je v první polovině sezóny květnové Giro d'Italia.

Jasný lídr

Aby ne, vždyť Garzelli ho v roce 2000 vyhrál a vloni, už v barvách Vini Caldirola, skončil druhý. "On je jasný lídr, o tom není pochyb. V tuto chvíli má podle mě Giro jisté pět lidí a u dalších bude záležet na výsledcích v březnu a dubnu. Každý ví, o co tam jde - osobní ambice musí člověk obětovat ve prospěch Garzelliho," míní závodník, který profesionální kariéru začal v italském týmu Mobilvetta. V něm jel také poprvé Giro (2000), podruhé absolvoval tento slavný závod v roce 2002 v barvách Lampre.

S většinou nových stájových kolegů se znal už z dřívější doby, takže neměl problém, aby zapadl. "Na soustředění jsem bydlel na pokoji s Rusem Tonkovem, dalším specialistou na Giro, Itala Gerosu znám ještě z amatérů. I ostatní jsou ale v pohodě. Včetně Garzelliho. To je fajn kluk, rozhodně se nechová jako hvězda," podotýká na adresu hýčkané týmové jedničky.

Dostává prostor na dráze

Ve stáji mu nečekaně dávají volnost i k jeho aktivitám na dráze. "Dokonce mi udělali kolo, perfektně mě vybavili. Až mě to překvapilo. Jeden z šéfů kdysi na dráze taky jezdil, takže rozhodně nemají nic proti," lebedí si Kadlec.

Rád by se v bodovačce kvalifikoval na mistrovství světa do Austrálie, odkud vede cesta na olympiádu do Atén. "Teď o víkendu mi to v Moskvě moc nevyšlo, tak budu muset ještě na svěťáky do Mexika a Anglie," vypočítává.

Potíž je v tom, že světový šampionát koliduje s Girem. "Nechávám to náhodě. Je jasné, že nemůžu být všude. V týmu je samozřejmě prioritní Giro, ale pokud bych nebyl nominován, chci na dráhu. Na olympiádu bych se aspoň jednou v kariéře rád podíval, je to velké lákadlo," dodává Kadlec, který se v polovině dubna stane tatínkem.

Jan Krůta, Právo

Zrušit