Armstrong je mistrem Tour de France

PAŘÍŽ

Američan Lance Armstrong se stal jedničkou cyklistické etapovky Tour de France. V neděli dokázal získat v pořadí již šestí vítězství na tomto náročném závodě. Počtem dosažených vítězství překonal takové cyklisty jako byl Hinault, Indurain či Merckx.

Dvaatřicetiletý americký vytrvalec ze stáje US Postal zvítězil s náskokem šesti minut a 38 sekund na Němce Andrease Klödena, třetí skončil se ztrátou bez jedné sekundy sedmi minut Ivan Basso z Itálie. Korunní princ Tour Jan Ullrich skončil až čtvrtý.

Jednadevadesátý ročník Tour de France dokončilo 147 závodníků ze 188, včetně obou Čechů Pavla Padrnose a Jana Hrušky.

Po více než třech týdnech urputného závodění na hranici lidských možností si jezdci dnešní závěr užívali. Před startem 163 km dlouhé etapy v Montereau došlo i na tradiční popíjení šampaňského, kterým si Armstrong ve zlaté helmě přiťuknul s ředitelem závodu Jeanem-Mariem Leblankem.

V Paříži se blýskl Boonen

Opravdu závodit se začalo až po příjezdu do Paříže, kde jezdce čekalo osm okruhů. Prestižní prvenství v závěrečném spurtu pro sebe vybojoval Boonen, jenž tak letos na Tour vyhrál už podruhé. Na čtvrtém místě dnes skončil Australan Robbie McEwen, jenž získal podruhé v kariéře zelený trikot pro nejlepšího spurtéra.

O zápis do historie se kromě Armstronga postaral i domácí hrdina Richard Virenque, jenž jako první muž posedmé v historii triumfoval v soutěži vrchařů a patří mu puntíkovaný trikot.

Bílý trikot pro nejlepšího jezdce do pětadvaceti let získal Rus Vladimir Karpec, jenž skončil celkově třináctý.

Výsledky - 20. etapa (163 km):
1. Boonen (Belg.) 4:08:26 hod., 2. Nazon (Fr.), 3. Hondo (Něm.), 4. McEwen (Austr.), 5. Zabel (Něm.), 6. Casper (Fr.), 7. O'Grady, 8. Cooke (oba Austr.), 9. Mori (It.), 10. De Groot (Niz.), ...81. Hruška všichni stejný čas, 117. Padrnos (oba ČR) - 19
Konečné pořadí:
1. Armstrong (USA) 83:36:02 hod., 2. Klöden (Něm.) -6:19, 3. Basso (It.) -6:40, 4. Ullrich (Něm.) -8:50, 5. Azevedo (Port.) - 14:30, 6. Mancebo (Šp.) -18:01, 7. Totschnig (Rak.) -18:27, 8. Sastre (Šp.) -19:51, 9. Leipheimer (USA) -20:12, 10. Pereiro (Šp.) -22:54, ...79. Padrnos 2:16:19, 117. Hruška 2:56:01