Rubriky:

Cyklistika

Giru vládli uprchlíci, Kreuziger klesl na šesté místo

17. května 2012 17:58 - Sestri Levante

Cyklista Roman Kreuziger klesl po dvanácté etapě Gira d'Italia v průběžném pořadí ze čtvrté na šestou příčku. V čele závodu zůstal Španěl Joaquín Rodríguez, na kterého český jezdec dál ztrácí 52 sekund. Etapové vítězství ve čtvrtek vybojoval Dán Lars Ytting Bak, který si po úspěšném úniku dojel ve 32 letech pro životní úspěch.

 

Astana cycling team

Trojnásobný dánský šampión v časovce se zapojil do sedmičlenné skupinky uprchlíků, která ujela z pelotonu více než 100 kilometrů před cílem. Po chvíli se je vydal stíhat český jezdec Jan Bárta, ale brzy byl zpět v hlavním poli. Úspěšnější byli Nizozemec Martijn Keizer a Venezuelan Jackson Rodríguez, takže se čelní skupina rozrostla na devět jezdců.

V závěrečných dvou kilometrech z ní vyrazil Bak a zbylí uprchlíci jeho tempu nestačili. Člen stáje Lotto, který dosud na Grand Tours slavil prvenství jen v týmových časovkách, si připsal první individuální etapový triumf po třech letech.

Na druhém místě dojel se ztrátou 11 sekund Francouz Sandy Casar, jenž díky náskoku skupinky během dne měl šanci svléknout Joaquína Rodrígueze z růžového trikotu. Nakonec se posunul "jen" na třetí místo s odstupem 26 sekund na lídra závodu.

Casarova účast v úniku podle Kreuzigra nikoho z favoritů neznepokojovala. "Ani v případě, že by skočil do růžového dresu. Stejně by to bylo jen na dva dny, pak si zase vycouvá," konstatoval český jezdec na svém webu.

Před Kreuzigra, který dokončil členitou etapu dlouhou 157 km s krátkými prudkými kopci v hlavním poli na 24. místě se ztrátou 3:34 minuty, předstihl v celkové klasifikaci ještě další z uprchlíků Ital Ivan Santaromita.

"Ta etapa rozhodně nebyla odpočinková, za první hodinu jsme měli průměr skoro 51 km/h. Ve skupině, která odjela, jsme bohužel nikoho neměli, ale ani to nebyla jednoznačná priorita. Snažili jsme se v rámci možností šetřit na těžké víkendové etapy," uvedl Kreuziger. Bárta projel cílem jako čtrnáctý a dál mu patří 55. místo s odstupem více než 14 minut na prvního.

Casar se mohl stát prvním Francouzem v růžovém trikotu od vedení Laurenta Jalaberta v roce 1999, šlo mu prý však hlavně o etapové vítězství. "Jsem hrozně zklamaný. Na tuhle etapu jsem si myslel od startu závodu v Dánsku. Tohle byla šance, která už nemusí nikdy přijít," lamentoval vítěz tří etap na Tour de France.

Bak vyhrál etapu svým typickým způsobem. "Mám asi deset vítězství a skoro vždycky jsem je vybojoval nástupem v posledních kilometrech. Dřív jsem zbytečně plýtval energií, ale dneska jsem se snažil šetřit síly, protože jsem věděl, že únik vydrží až do konce. Hlídal jsem si Casara, protože to byl nejsilnější soupeř," uvedl dánský jezdec.

V pátek čeká peloton nejkratší etapa letošního ročníku ze Savony do Cervere, která měří 121 km.

ura pam

Cyklistický závod Giro d'Italia -12. etapa Seravezza - Sestri Levante (157 km):
1. Bak (Dán.) 3:58:55,
2. Casar (Fr.),
3. Amador (Kost.),
4. Bakelants (Belg.),
5. Santaromita (It.),
6. J. Rodríguez (Ven.),
7. Txurruka (Šp.) všichni -11,
8. Keizer (Niz.) -43,
9. Golas (Pol.) -48,
10. Flecha (Šp.),
...14. Bárta,
24. Kreuziger (oba ČR) všichni -3:34.
Průběžné pořadí:
1. Rodríguez (Šp.) 51:19:08,
2. Hesjedal (Kan.) -17,
3. Casar (Fr.) -26,
4. Tiralongo (It.) -32,
5. Santaromita -49,
6. Kreuziger,
7. Intxausti (Šp.) oba -52,
8. Basso -57,
9. Caruso -1:02,
10. Cataldo (všichni It.) -1:03,
...55. Bárta -14:34.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika