Rubriky:

Cyklistika

Dopingový hříšník Hamilton: McQuaid nemá v cyklistice co dělat

23. října 2012 17:13 - Paříž

Bývalý americký cyklista Tyler Hamilton, jeden z aktérů dopingové kauzy Lance Armstronga, slovně napadl šéfa Mezinárodní cyklistické unie UCI Pata McQuaida. Prohlásil, že třiašedesátiletý Ir nemá v cyklistice co pohledávat.

 

Salvatore Di Nolfi, ČTK/AP

McQuaid na pondělní tiskové konference k Armstrongově případu označil Hamiltona a dalšího dopingového hříšníka Floyda Landisa za "parchanty". Oba patřili mezi jedenáct bývalých týmových kolegů Armstronga, kteří svým svědectvím přispěli k potrestání sedminásobného vítěze Tour de France.

"Komentáře Pata McQuaida odkrývají pokrytectví jeho šéfování a demonstrují, proč není schopný jakékoliv smysluplné změny," uvedl dnes v prohlášení Hamilton, který kvůli dopingu přišel o olympijské zlato v časovce z Atén 2004.

"Jen ukazuje prstem"

"Místo toho, aby se chopil příležitosti dát naději další generaci cyklistů, raději bude pokračovat v ukazování prstem, shazováním viny a napadáním těch, kteří se rozhodli otevřeně vypovídat. Ale tohle už nemá smysl a je to neefektivní. Pat McQuaid nemá v cyklistice místo," parafrázoval Hamilton výrok šéfa UCI, který takto v pondělí vyobcoval z cyklistiky Armstronga.

McQuaid na tiskové konferenci původně děkoval těm, kteří se rozhodli vypovídat před Americkou antidopingovou agenturou USADA, ale posléze namířil svůj hněv na Hamiltona s Landisem. Ti jako první z bývalých Armstrongových stájových kolegů prolomili mlčení o jeho dopingu. "Landis to začal. Byl v bezedné díře a jak řekl, jedinou cestou ven bylo potopit dolů celý sport," uvedl McQuaid v Ženevě.

"Další věcí, která mi vadí, je, že z Landise a Hamiltona se dělají hrdinové. Ale k hrdinům mají asi tak daleko, jako k sobě mají den a noc. Nejsou hrdinové, jsou to parchanti. Jediné, co udělali, je, že zničili cyklistiku," prohlásil McQuaid.

Oba Američané ve svých výpovědích uvedli, že UCI záměrně kryla Armstrongův pozitivní test na zakázanou látku EPO v roce 2001 při závodu Kolem Švýcarska, aby ochránila tehdejší hlavní hvězdu světové cyklistiky. UCI to popřela s tím, že Armstrongův vzorek vedla v patrnosti jako podezřelý, ale ne pozitivní.

"Nekryli jsme vůbec nic, protože nebylo co zakrývat," řekl McQuaid, jenž také prohlásil, že nehodlá na svou funkci rezignovat, neboť k tomu nevidí důvod.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika