Rubriky:

Cyklistika

Wiggins touží v příštím roce vyhrát Giro i Tour

17. prosince 2012 18:06 - Londýn

Přední britský cyklista Bradley Wiggins vyhlásil smělé plány na příští sezónu. Kromě obhajoby titulu na Tour de France, kterou letos vyhrál jako první Brit v historii, si vytkl za cíl i triumf na dalším slavném etapovém závodě Giru d'Italia. Posledním jezdcem, jemuž se takový double podařil, byl v roce 1998 Ital Marco Pantani. Jeho kariéru ovšem obestírala podezření z dopingu.

 

Profimedia.cz

"Vždy jsem toužil po druhém vítězství na Tour," řekl v pondělí Wiggins listu Guardian. "Jsem obhajující šampión. Chci se pokusit o vítězství na Giru a hned potom vyhrát i Tour de France. Lidé říkají, že vyhrát oba závody (v jednom roce) je nemožné, tak to pojďme zkusit," prohlásil odhodlaně rodák z belgického Gentu, který byl v prestižní anketě BBC zvolen britskou sportovní osobností roku.

Dvaatřicetiletého Wigginse, jenž prožil výjimečný rok a na vítězství na Tour navázal olympijským zlatem v časovce, nijak neodradil ani fakt, že naposledy se podobný kousek podařil už před více než 14 lety Pantanimu. Španělský velikán Miguel Indurain dokázal uspět na obou závodech dokonce dva roky po sobě - Giro i Tour si podmanil v letech 1992 a 1993.

Giro v příštím roce startuje 4. května a do cíle je potřeba během tří týdnů ujet přes 3400 kilometrů. Už 29. června pak odstartuje jubilejní stý ročník Tour. Pro ni je za favorita s ohledem na profil trati již dopředu označován Wigginsův týmový kolega ze stáje Sky a letos druhý Chris Froome, jemuž by měly více sedět horské etapy.

Týmový šéf Dave Brailsford ovšem nevyloučil, že by se Wigginsovi mohlo podařit odvážné plány naplnit. "Jsem nadšený z toho, že má zase zpátky svůj apetit. Je hladový a chce to dokázat znovu," řekl Brailsford v neděli BBC poté, co byl vyhlášen trenérem roku.

"Vyvstává nám tím příjemný problém, ale budeme ho řešit teprve tehdy, až přijde správný čas. Chris se soustředí na Tour a pokud Bradley pojede Giro, uvidíme, jak se s tím popere. Podle toho se zařídíme, co nám řeknou nohy," dodal Brailsford.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika