Rubriky:

Cyklistika

Živě

Šimůnek: Druhých míst mám dost, rád bych konečně Štybara porazil

8. ledna 2013 14:29

Na mistrovství republiky stál už sedmkrát na stupních vítězů, třikrát byl stříbrný, ale na nejvyšší stupeň ještě nikdy nevystoupil. Radomír Šimůnek by to konečně rád zlomil a porazil největšího favorita Zdeňka Štybara, jehož otec sobotní závod ve Stříbře pořádá. „Těch druhých míst už mám dost, titul mě hodně láká,“ říká cyklokrosař týmu Kwadro-Stannah.

 

Kalas.cz

Je ve vašich silách Štybara porazit?

Rád bych to dokázal. Beru to tak, že Zdenda je největší favorit, což dokázal svými výsledky během vánočního turné v Belgii, ale já dvakrát přijel hned za ním a na posledním svěťáku v Římě jsem se cítil taky dobře. Formu mám. Věřím, že lidem předvedeme krásný boj, oba si hrábneme na dno a vyhraje ten, kdo bude silnější. Ale nesmíme zapomenout ani na Martina Bínu, který je taky silný soupeř.

Ve Stříbře jste ještě nikdy nezávodil. Může to být handicap?

Vůbec ne. Každému z nás, kdo se pohybuje v cyklokrosu už delší dobu, stačí přijet na trať, projet si pět kol a dostane to do sebe.

Se začátkem roku jste změnil dres, nyní závodíte za tým Kwadro Stannah. Proč jste se rozhodl pro změnu?

Byl jsem řadu let v týmu BKCP Powerplus s úřadujícím mistrem světa Nielsem Albertem. Svým způsobem jsem s ním pořád, akorát prostě vznikl nový projekt pro zahraniční závodníky. Belgičani vědí, že musí investovat i do cizinců, aby cyklokros nebyl jen jejich národním sportem.

Kolik vás v týmu bude?

Zatím jsem tam já s Polákem Gilem, ale jednáme s nejlepším Švýcarem Zahnerem, který by mohl přijít v létě, a rád bych ještě výhledově získal jednoho až dva Čechy. Líbí se mi třeba juniorský mistr republiky Ťoupalík. Když bude takhle pokračovat dál, třeba po mistrovství světa v Táboře 2015 bych ho zkusil.

Rozmýšlel jste se nad touhle nabídkou dlouho?

Ani ne. Přišli s tím šéfové stávajícího týmu a já vždycky rád rozjíždím něco nového. Finanční podmínky mám srovnatelné, s bonusy dokonce možná ještě lepší. Nic se pro mě nezmění, během sezóny budu dál žít hlavně v Belgii. Navíc mi nabídli, že jednou, až skončím, mohl bych v týmu dělat sportovního ředitele. To by mě lákalo.

Mistrovství světa se letos koná poprvé v historii v USA. Jak se těšíte do Louisville?

Pro cyklokrosový svět to bude velká změna, ale bojím se, že pak se všechno zase vrátí do starých kolejí. Za rok je mistrovství světa v nizozemském Hoogerheide, pak v Táboře a další rok zřejmě opět v Belgii. Spíš je na nás cizincích, abychom cyklokros více zpopularizovali ve světě a dokázali, že ho umí jezdit i jiní lidi než Belgičané.

Vydáte se do USA kvůli aklimatizaci s předstihem, nebo zvolíte druhou variantu přijet tam až na poslední chvíli?

S Nielsem Albertem tam poletíme hned po posledním Světovém poháru v Hoogerheide. Tým pronajal barák, letí s námi tři lidi, kteří se o nás budou starat. Budeme tam dva týdny dopředu a možná si v rámci přípravy střihneme i závod v Cincinnati, které je od Louisville kousek.

Albert je úřadujícím mistrem světa. Je schopen titul obhájit?

Ten duhový dres je hrozně zavazující, ale pere se s tím statečně. V autě má takovou kartičku, kam si píše všechny výsledky a viděl jsem tam jen dvě pátá místa. Jinak byl pořád na bedně. Jeho výkonnost je ohromující. Pokud bude v Americe těžká trať a bude se hodně běhat, určitě je obhajoba v jeho silách.

Jan Krůta, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika