Rubriky:

Cyklistika

Armstrongovo doznání? Měl by říct vše, vyzývá USADA, která touží po hříšníkově výpovědi pod přísahou

18. ledna 2013 08:39 - New York
(Aktualizováno: 18. ledna 2013 13:33)

Krok k očištění cyklistiky? Zástupci Americké antidopingové agentury USADA věří, že jím přiznání někdejší cyklistické legendy Lance Armstronga určitě je. Poté co se dopingový hříšník doznal k užívání zakázaných látek v televizním pořadu moderátorky Oprah Winfreyové, ráda by jednačtyřicetiletého Texasana vyslechla i USADA. A to pod přísahou.

 

Lucas Jackson, Reuters

"Lance Armstrong konečně připustil, že jeho cyklistická kariéra byla postavena na mocné kombinaci dopingu a lži," uvedl šéf USADA Travis Tygart po televizní show, jejíž druhá část bude odvysílána v noci na sobotu SEČ.

"Jeho přiznání, že v průběhu své kariéry dopoval, je jen malým krokem správným směrem," podotkl Tygart. "Ale pokud je upřímný v touze po nápravě svých chyb z minulosti, bude vypovídat o plném dosahu svých dopingových aktivit," věří Tygart.

"Cyklistiku miluju a vím, že lidé mě vidí jako někoho, kdo tento sport zneuctil," připustil v rozhovoru Armstrong. "Kdybych mohl, pokud by tu bylo něco takového jako 'komise pravdy a usmíření' a já bych byl pozván, budu prvním, kdo do těch dveří vejde," uvedl Armstrong.

"Je to důležitý krok směrem k napravení škod v cyklistice, které spáchal," konstatoval Pat McQuaid, prezident Mezinárodní cyklistické unie UCI, která čelí obviněním, že o Armstrongově dopingu věděla a kryla ho.

Dopování jako nafukování galusky

Armstrong v interview uvedl, že že neměl pocit, že podvádí, když vítězil na Tour s pomocí dopingu. Dopovat mu prý přišlo stejně samozřejmé jako nafukovat galusky a doplňovat vodu do lahví. "Mýlil se. Podváděl a pro jeho jednání není omluvy. Bere mu to jakoukoliv důvěryhodnost," řekl prezident Světové antidopingové agentury WADA John Fahey.

Organizátoři Tour de France se nebojí, že by Armstrongovo přiznání jejich závod poškodilo. "Nepřítelem je doping, ne cyklistika. A určitě ne Tour de France. Od roku 1904 se musela Tour vyrovnat s řadou problémů, ale příznivci i potom vždycky lemovali trať," uvedl ředitel závodu Christian Prudhomme.

Škoda Auto neodejde

Kvůli aféře amerického jezdce, jenž přišel o všech sedm titulů z Tour a dostal doživotní zákaz startů, zřejmě Tour nehrozí ani ztráta sponzorů. Automobilka Škoda, která patří mezi velké partnery závodu, hodlá v podpoře pokračovat. "Díky Tour vidí každoročně naši značku i naše modely miliardové publikum po celém světě. To je jeden z důvodů, proč jsme začali Tour de France podporovat a proč tomu tak bude i v budoucnu," sdělil Vítězslav Pelc z tiskového oddělení Škoda Auto.

Mezinárodní olympijský výbor, který odebral Armstrongovi bronzovou medaili z časovky na hrách v Sydney 2000, Američana vyzval, aby poskytl všechny důkazy a ukončil "tuto temnou epizodu". "Abychom se mohli pohnout dál silnější a čistší," uvedl MOV.

"Podvedl celou planetu"

"Podvedl úplně každého na celé planetě, včetně nás," prohlásil bývalý australský spurtér Robbie McEwen, vítěz 12 etap na Tour de France. Zdůraznil, že Armstrongovi nikdy nepromine. "Jako každý jsme i my chtěli věřit, že Tour byla čistá. Všichni jsme tam v horách trpěli a člověk si chtěl myslet, že on (Armstrong) pouze pracoval a trénoval ještě více než my ostatní," řekl McEwen a zcela odmítl jakékoliv Armstrongovy omluvy.

"Problém těchhle lidí je, že si myslí, že to dělá každý. A proto to musí dělat také. Ve skutečnosti ale nikdo další nic takového nedělá," uvedl McEwen.

Armstrongova slova o tom, že k vítězstvím doping potřeboval, naštvala jeho krajana Grega LeMonda. Podle trojnásobného vítěze Tour de France let 1986, 1989 a 1990 neoprávněně ubírají na lesku ostatním šampionům. "Armstrong zničil každého, kdo byl v cyklistice úspěšný. Štve mě, když slyším, že nemůžete Tour vyhrát bez dopingu," řekl pro cyclingnews.com.

LeMond prohlásil, že Armstrong by bez dopingu nemohl Tour nikdy vyhrát, protože byl jen průměrně talentovaný. "Kdyby dal Floydu Landisovi a Tyleru Hamiltonovi stejné věci, co sám používal, nikdy by Tour nevyhrál. Porazili by ho," uvedl s odkazem na dva jiné dopingové hříšníky.

Armstrongův bývalý týmový kolega ze stáje Motorola Phil Anderson přiznal zklamání z toho, co v pořadu zaznělo, byť připustil, že je dobré konečně slyšet přiznání od Armstronga samotného. "Nebylo to, co jsem očekával. Zatím prostě nevytáhl nic z klobouku. Nebylo tam nic, co by už předtím neuniklo do světa, nebo co bychom se nedočetli v Hamiltonově knize. Možná tedy zítra," řekl Anderson.

Majstrštyk Winfreyové

Kromě Armstronga šlo o významný okamžik kariéry i pro osmapadesátiletou moderátorku Winfreyovou. Její současný profesní kousek je přirovnáván k roku 1993, kdy přesvědčila k rozhovoru zpěváka Michaela Jacksona, jenž předtím 14 let televizní rozhovory odmítal.

Tehdy sledovalo její show přibližně 90 miliónů lidí. Také tentokrát šlo o desítky miliónů diváků, kteří měli i prostřednictvím internetu možnost sledovat Armstrongovo přiznání ve 140 zemích světa.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika