Rubriky:

Cyklistika

Téměř půlminuta dělila bikera Vastla od medaile na ME. Kulhavý a Huříková nedojeli

26. července 2015 11:30 - Chies D'Alpago
(Aktualizováno: 26. července 2015 17:22)

Čtvrté místo vybojoval český biker Jan Vastl v závodě mužů do 23 let na mistrovství Evropy. V disciplíně cross country dělilo devatenáctiletého reprezentanta téměř půl minuty od bronzu. Novým mistrem kontinentu se stal Španěl Pablo Rodríguez. V kategorii elite žen triumfovala Švýcarka Jolanda Neffová, jediná Češka Jitka Škarnitzlová dojela ve třetí desítce. Mezi muži zvítězil Francouz Julien Absalon a připsal si již čtvrté evropské zlato. Jaroslav Kulhavý závod kvůli žaludečním problémům nedokončil, obhájce loňského bronzu Jan Škarnitzl skončil jako nejlepší z Čechů až na 26. příčce.

 

Foto: Ivana Roháčková

Český talent, jenž se loni v říjnu upsal na dva roky přední italské stáji Bianchi i.idro Drain, zopakoval dnešním umístěním výsledek mezi jezdci této kategorie z loňského světového šampionátu v norském Hafjellu. Z Dolomit ale přesto neodjede s prázdnou, neboť již ve čtvrtek přispěl k zisku bronzu v závodě štafet.

"Nejelo se mi zrovna nejlíp do těch kopců, byly strašně prudký, tam jsem ztrácel. Musím ale být spokojený, čtvrté místo na Evropě je skvělé," pochvaloval si po dnešním závodu Vastl.

Světová jednička podle žebříčku Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Neffová kralovala na trati hned od zaváděcího okruhu a náskok postupně navyšovala. V cíli měla nakonec na domácí reprezentantku Evu Lechnerovou k dobru 46 vteřin, o dalších 17 sekund zpět skončila bronzová Blaža Klemenčičová ze Slovinska.

Teprve dvaadvacetiletá Neffová, která je i v čele letošní série Světového poháru, potvrdila roli hlavní favoritky závodu a navázala na triumf z loňského světového šampionátu v norském Hafjellu, kde si vyjela zlato v kategorii do 23 let. Českým bikerkám se nedařilo. Škarnitzlová měla v cíli na vítězku manko více než deset minut, Tereza Huříková závod nedokončila. Skončil pro ni prakticky hned na startu, neboť přetrhla řetěz.

"Stalo se to hned při prvním šlápnutí. Chvíli jsem přemýšlela, jestli to nedojít do depa, ale to fakt nemělo smysl," přiblížila pro server mtbs.cz smolný moment Huříková.

Absalon dovršil zlatý hattrick

Čtyřiatřicetiletý Absalon, jenž patří k největším postavám historie tohoto sportu, čeřil vodu v čele závodu od samého začátku. Nechyběl ve vedoucím triu společně se Švýcarem Fabianem Gigerem a Němcem Manuelem Fumicem, které se oddělilo nedlouho po startu. Ještě před polovinou závodu však vzal osud pouze do vlastních rukou a všem ujel.

Do cíle přijel s náskokem 34 vteřin na stříbrného Švýcara Lukase Flückigera, třetí Fumic dorazil po dalších 16 sekundách. Současná světová jednička podle žebříčku Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Absalon dovršil zlatý hattrick ve třech po sobě jdoucích letech. Poprvé uspěl v roce 2006 v Lamosanu, další triumfy zaznamenal v roce 2013 v Bernu a loni v německém Sankt Wendelu. Pětinásobný mistr světa dokázal v letech 2004 (Atény) a 2008 (Peking) vyhrát také olympiádu.

Jeho nástupci na nejvyšším stupni olympijského pódia Kulhavému závod nevyšel. Po zaváděcím okruhu byl evropský šampión z let 2010 a 2011 pátý, ještě po prvním celém kole figuroval na sedmé příčce, ale během dalšího okruhu vzdal. Stejně dopadl i Jan Nesvadba. Po Škarnitzlovi dorazil do cíle už jen Tomáš Paprstka na 54. místě.

"Výsledkově je to samozřejmě zklamání, ale když přihlédnu k tomu, jak jsem se tady cítil, hlavně ve středu a ve čtvrtek, kdy jsem byl úplně vyčichlej, tak to není tak hrozný. Včera už to bylo lepší, ale dneska chyběl tah, asi dolehla únava. Byl to strašně těžký závod, hrozný převýšení, pravá biková rychta," řekl pro server mtbs.cz Škarnitzl.

Mistrovství Evropy horských kol Chies D'Alpago (Itálie):
Cross country:
Muži do 23 let:
1. Rodríguez (Šp.) 1:27:18,
2. Ferguson (Brit.) -20,
3. Schuermmans (Belg.) -52,
4. Vastl -1:21,
... Stošek (oba ČR) nedokončil.
Ženy elite:
1. Neffová (Švýc.) 1:18:11
2. Lechnerová (It.) -46
3. Klemenčičová (Slov.) -1:03
4. Žakeljová (obě Slovin.) -2:16
5. Belomoinaová (Ukr.) -2:24
6. Dahleová (Nor.) -2:50,
...25. Škarnitzlová -10:13,
Huříková (obě ČR) nedokončila.
Muži elite:
1. Absalon (Fr.) 1:33:31
2. L. Flückiger (Švýc.) -34
3. Fumic (Něm.) -50
4. Giger (Švýc.) -1:19
5. Sarrou (Fr.) -1:41
6. Näf (Švýc.) -2:05,
...26. Škarnitzl -6:13,
54. Paprstka -13:29,
Kulhavý, Nesvadba (všichni ČR) nedokončili.
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika