Vedení světové cyklistiky chce zjistit, proč jezdci dopují

9. srpna 2006 15:23 - CURYCH

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) chce provést rozsáhlý průzkum, aby zjistila, jak nejlépe bojovat s dopingem. Její prezident Pat McQuaid v rozhovoru pro švýcarský týdeník L'Illustre uvedl, že se bude snažit odhalit příčiny užívání zakázaných látek v profesionální cyklistice.

"Provedeme audit profesionální cyklistiky, abychom zjistili příčiny tohoto 'onemocnění'. Povoláme nejlepší specialisty na světě, aby tato studie získala váhu," řekl McQuaid, kterého šokoval a rozčílil dopingový případ vítěze Tour de France Floyda Landise. Věřil totiž, že vyřazení řady favoritů podezřelých z dopingu z Tour ostatní cyklisty odradí od užívání zakázaných látek.

V chystané analýze se cyklističtí funkcionáři chtějí zaměřit na všechno, co by mohlo vést závodníky k dopingu. "Budeme brát v úvahu všechny aspekty: strukturu týmů, tvorbu kalendáře, délku závodů, počet volných dnů i způsob shromažďování důkazů," řekl šéf světové cyklistiky s tím, že případné změny by mohly být zavedeny od roku 2008.

Ve vztahu k dopingu prý bude v cyklistice platit nulová tolerance. "Pro UCI skončila doba jednoduchých omluv či odpuštění. Je to totální válka proti dopingu," zdůraznil prezident UCI.

V reakci na Landisovu dopingovou aféru McQuaid nedávno prohlásil, že v boji proti zneužívání zakázaných látek možná využije pomoc policie. Ta totiž může využít mimořádné prostředky, jako jsou například skryté kamery.

ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.