Nicklaus korunoval Angličana

Konečně! Angličan Justin Rose se těsně před svými třicátinami dočkal prvního titulu z PGA Tour. Obhájce titulu Tiger Woods se na Memorialu dělil o 19. místo, Alex Čejka o 28. příčku.

Anglický golfista Justin Rose s trofejí pro vítěze turnaje Memoriál amerického Dublinu.

Týden, který začal tím, že se v první desítce světového žebříčku objevili poprvé čtyři Angličané, skončil příznačně: vítězstvím Angličana na PGA Tour. Justin Rose vyhrál Memorial pořádaný Jackem Nicklausem v Ohiu, když ve finále smazal ztrátu čtyř ran a dokonalým kolem za 66 bez bogey porazil dosavadního lídra Rickieho Fowlera o tři.

Rose zahrál celkem -18 (65-69-70-66) a zůstal jen o dva údery za turnajovým rekordem k paru, který stanovil Tom Lehman v roce 1994. Jedenadvacetiletý Fowler, který před finále vedl o tři údery, předvedl v neděli jen 73, v nichž bylo i double bogey po ráně do vody na tříparové dvanáctce, ale stačilo to na jeho už třetí druhou příčku za necelý profesionální rok na tour.

Tiger Woods absolvoval teprve podruhé letos turnaj, v němž odehrál všechna čtyři kola. Skončil o dvanáct ran za Rosem, s výsledkem -6 (72-69-69-72), ale o místo světové jedničky nepřišel, neboť Phil Mickelson nezvítězil. Jeho -11 (67-71-70-69) stačilo na dělené páté místo.

"Jsem tak na šedesáti procentech své výkonnosti," řekl po finále Woods, který se po soukromých potížích vrátil ke golfu na dubnovém Masters, kde byl čtvrtý. Pak neprošel cutem na Quail Hollow a vzdal finále květnového Players Championship pro zranění krční páteře.

Alex Čejka se dělil o 28. místo s -3 (71-67-74-73), ale v polovině turnaje v Muirfield Village byl dokonce osmý.

Rose je letos sedmým premiérovým vítězem na PGA Tour a desátým šampionem mladším třiceti let. Za Memorial bral 1,08 milionu dolarů a v pořadí světových bodů pro Ryder Cup skočil na osmé místo. "Několikrát jsem byl blízko titulu a samozřejmě přišly pochyby, proč se to nepovedlo. Vyhrát poprvé u Jacka Nicklause je něco výjimečného," radoval se Rose po svém 162. startu na PGA Tour.

Svět se o Roseovi dozvěděl při British Open 1998, kde tehdy sedmnáctiletý amatér skončil čtvrtý. Po rázném přestupu k profesionálům ale Angličan na prvních 21 turnajích vůbec neprošel cutem. Nakonec se dočkal pěti mezinárodních vítězství, před Memorialem naposledy na Australian Masters 2006.