Basketbalistky jsou ve čtvrtfinále

ATÉNY

České basketbalistky si zahrají čtvrtfinále olympijského turnaje. Po středečním úspěšném vystoupení proti Číně rozhodly o svém postupu ze skupiny B v pátek výhrou nad Korejkami 97:75. Závěrečný duel základní skupiny je čeká v neděli, kdy narazí na hráčky Nového Zélandu.

České hráčky si jen těžko mohly přát lepší nástup do utkání. V úvodu jasně dominovaly a potvrzovaly roli favoritek. Soupeře, který jako jediný v základní skupině B čekal po třech odehraných zápasech na vítězství, jasně přehrávaly.

Důrazná obrana, bezchybně zakončené rychlé brejky i úspěšná střelba při postupném protiútoku přinesly úřadujícím vicemistryním Evropy už ve třetí minutě hřejivý náskok 11:2 - se sedmi nastřílenými body excelovala hlavně kapitánka Machová. Češky dál zářily a po zásahu Vítečkové v osmé minutě vedly už 24:7.

Potom ale zabředly do krize: Korejky na ně vyrukovaly se zónovou obranou, na kterou Bobrovského tým dlouho nemohl najít úspěšný recept. Asiatkám se navíc začalo dařit při střelbě trojek a po první čtvrtině bylo jejich manko už jen osmibodové.

Čtvrtý tým minulé olympiády pokračoval v mohutném náporu i po nástupu do druhé čtvrtiny a za dvě minuty po šestce Lee Mi Sun a osmnáctibodové šňůře šel poprvé v zápase do vedení. Český soubor v těžké chvíli znovu podržela dnes výtečná Machová: trojka opory mistrovského Brna po pětiminutovém střeleckém půstu vrátila týmu vedení i ztracenou sebedůvěru.

Korejky nástup po poločase nechytily

Češky už další hluchou chvíli nezopakovaly a díky zodpovědnému výkonu zamířily k důležitému vítězství. Ještě do poločasu hlavně díky bodovému příspěvku Hamzové a Klimešové získaly desetibodové vedení. Po poločase jejich představení gradovalo.

Drtivý nástup Korejky už podruhé v zápase nezachytily; ve 26. minutě byl náskok Bobrovského týmu už dvacetibodový; také díky tomu, že dokázal zastavit korejskou střelbu za tři body, velkou zbraň soupeře. Zlomený asijský protivník už nenašel možnost, jak rozjetého rivala zastavit. Osamocená a obávaná střelkyně Pjon Jon-ha na vše sama nestačila.

O druhém vítězství českého týmu na turnaji už nebylo pochyb. Čtvrtá čtvrtina už byla jen českou exhibicí: trenér Bobrovský dal poprvé na turnaji šanci také křídelní hráčce Ireně Borecké, která se po závěrečném klaksonu mohla radovat se spoluhráčkami z jasného vítězství 97:75. Češky před posledním utkáním ve skupině s Novým Zélandem už mohou spřádat čtvrtfinálové plány.

Česko - Korea 97:75 (24:16, 45:35, 74:52)
Body: Machová 28, Večeřová 15, Veselá a Vítečková po 12, Hamzová 10, Klimešová 8, Kulichová a Hartigová po 4, Pavlíčková 3, Borecká 1 - Pjon Jon-ha 26, Kim Čong-ok 14, Kim Kwe-ryonk a Park Čung-un po 12, Hong Hjon-he 6, Hur Jon-ja 4, I Jong-e 1. Rozhodčí: Muhimua (Moz.), Ochrimenko (Rus.). Fauly: 13:19. TH: 19/15 - 16/12. Trojky: 10:11. Diváci: 753.