Rubriky:

Lyže a snowboard

FIS chystá na MS klasiků přísné antidopingové tažení

21. února 2007 11:25 - SAPPORO

Největší antidopingový program na velkých mezinárodních akcích s výjimkou olympijských her připravila Mezinárodní lyžařská federace FIS pro mistrovství světa v klasickém lyžování, jež ve čtvrtek začne v japonském Sapporu.

"FIS byla vždy zásadová a přísná v boji proti dopingu," prohlásil krátce před zahájením šampionátu prezident FIS Gian Franco Kasper.

Jako první se podrobí dopingovým testům běžkaři, jejichž úvodní závody ve sprintu jsou na programu hned první den. Běžci na lyžích i sdruženáři rovněž podstoupí mimosoutěžní odběry krve, celkem bude po každé soutěži provedeno více než sto testů. Mimosoutěžních odběrů bude 450.

Klasické lyžování čelilo v posledních letech několika velkým skandálům, do kterých byli zapleteni zejména finští či ruští běžci na lyžích. Na OH v Turíně byli potrestáni závodníci rovněž za krevní doping, kam se řadí EPO, syntetický hemoglobin nebo úplná transfuze krve.

Mezi dopingové hříšníky minulosti patří také Finka Virpi Kuitunenová, suverénně vedoucí žena Světového poháru běžkyň, jež byla přistižena při užívání plasma expanderu v roce 2001 na šampionátu v Lahti. Za to dostala zákaz činnosti na dva roky a musela vrátit stříbrnou medaili ze štafety.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard