Neumannová i Kožíšek sprintovali šestí, Kuitunenová vyhrála SP

LAHTI

Lyžařka Kateřina Neumannová doběhla ve svém posledním sprinterském závodu v kariéře na šestém místě. Stejného výsledku dosáhl v sobotu na Světovém poháru v Lahti i druhý český účastník Dušan Kožíšek, bronzový medailista z nedávného mistrovství světa v závodu dvojic v Sapporu.

Z vítězství mezi ženami se radovala domácí Finka Virpi Kuitunenová a pět závodů před koncem sezóny si zajistila Křišťálový glóbus pro celkovou vítězku Světového poháru. V závodu mužů byl na trati 1200 metrů volnou technikou nejrychlejší norský lyžař Petter Northug.

Neumannová, mistryně světa na volné desítce, se probojovala ve sprintech do finále potřetí v sezóně, lepší byla o jedno místo v lednu v italském Asiagu. "Katka se snažila ve finále 400 metrů před cílem nastoupit, ale bohužel ji zablokovala Italka Follisová, takže musela skoro zastavit. Pak už neměla rychlost a síly, aby soupeřky dojela. Škoda, protože měla na to, aby byla o nějaké místo lepší," řekl reprezentační trenér Vladimír Pavlata Českému rozhlasu.

Do bojů o medaile se Neumannová dostala časem ze semifinále i přesto, že lehce ztratila, když se musela v zatáčce před stadiónem vyhýbat ležící Norce Marit Björgenové. Její pád a účast jen ve finále B pomohl finské favoritce a trojnásobné mistryni světa Kuitunenové, která před posledními pěti závody SP vede seriál před Björgenovou o nedostižných 509 bodů. Neumannová si pojistila průběžnou třetí příčku a přiblížila se druhé Björgenové, před sebou má poslední čtyři starty včetně štafety.

Kuitunenová děkoval divákům za budíček

"Musím poděkovat fantastickým divákům. Pořád se cítím po návratu ze Sappora unavená, jsem ospalá, ale oni mě probudili, když jsem šla na start," řekla Kuitunenová. Úspěch domácích běžkyň v Lahti završila druhým místem Riitta Liisa Roponenová, třetí skončila Švédka Anna Dahlbergová. Neumannová zaostala za nejrychlejší Kuitunenovou o dvě a půl sekundy.

Kožíšek postoupil z kvalifikace 21. časem. Ve vyřazovací části se mu nejvíce povedlo semifinále, v němž skončil druhý za pozdějším vítězem Northugem a prošel přímo do bojů o medaile. Ve finále už mu prý chyběly síly. "Byl jsem rád, že jsem za nima viděl. V závěru ještě byla možnost dostat se před Kjölstada, ale o kousek jsem s ním nakonec prohrál. Doufám, že časem bedna přijde," řekl Kožíšek Českému rozhlasu.

Norové obsadili kompletní stupně vítězů, v čele SP zůstal v sobotu devátý německý obhájce trofeje Tobias Angerer. V neděli jsou v Lahti na programu závody klasickou technikou, ženy poběží 10 km a muži 15 km.

Výsledky - sprint (1,2 km volně):
Muži:
1. Northug 2:52,9, 2. Svartedal -1,2, 3. Rönning (všichni Nor.) -2,2, 4. Onda (Jap.) -2,5, 5. Kjolstad (Nor.) -2,7, 6. Kožíšek (ČR) -2,7.
Průběžné pořadí SP (po 15 z 20 závodů):
1. Angerer (Něm.) 891, 2. Legkov (Rus.) 573, 3. Hetland (Nor.) 521, 4. Rönning 467, 5. Vittoz (Fr.) 392, 6. Northug 376, ...28. Magál 136, 35. Koukal 112, 42. Bauer 92, 63. Šperl 48, 64. Kožíšek 47, 98. Jakš (všichni ČR) 18.
Ženy:
1. Kuitunenová 2:44,9, 2. Roponenová (obě Fin.) -0,3, 3. Dahlbergová (Švéd.) -0,5, 4. Majdičová (Slovin.) -0,7, 5. Follisová (It.) -1,8, 6. Neumannová (ČR) -2,5.
1. Kuitunenová 1297, 2. Björgenová (Nor.) 788, 3. Neumannová 742, 4. Saarinenová (Fin.) 586, 5. Majdičová 585, 6. Ševčenková (Ukr.) 487, ...41. Rajdlová 77, 59. Erbenová 40, 76. Janečková (všechny ČR) 16.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.