Klasickou desítku vyhrála v Kuusamu domácí Saarinenová

KUUSAMO

Domácí lyžařka Aino Kaisa Saarinenová vyhrála v neděli v Kuusamu závod Světového poháru na 10 kilometrů klasickou technikou. Za hustého sněžení dosáhla o necelé čtyři sekundy lepšího času než její krajanka a držitelka Křišťálového globu za uplynulou sezónu Virpi Kuitunenová. Třetí skončila Norka Marit Björgenová.

Ta udávala tempo na úvodním mezičasu, poté na ni začaly Finky získávat drobný náskok. Kuitunenová v závěru zrychlovala, na svou reprezentační kolegyni ale tentokrát nestačila.

Devětadvacetiletá Saarinenová slaví teprve druhé prvenství v individuálním závodě SP, poprvé vyhrála loni v březnu na maratonské trati 30 km v Oslu. Díky nedělnímu vítězství se také posunula do čela průběžného hodnocení seriálu.

Na první body do celkové klasifikace stále čekají české reprezentantky. Nejlepší z nich byla dnes Eliška Hájková, která skončila se ztrátou 2:13 minuty osmačtyřicátá.

Lyžování - 10 km klasicky:
Ženy:
1. Saarinenová 28:16,4, 2. Kuitunenová (obě Fin.) -3,8, 3. Björgenová (Nor.) -7,3, 4. Longaová (It.) -15,3, 5. Kowalczyková (Pol.) -27,5, 6. Majdičová (Slovin.) -32,6, 7. Skofterudová (Nor.) -43,8, 8. Ševčenková (Ukr.) a Sachenbacherová (Něm.) obě -46,5, 10. Muranenová (Fin.) -48,7, ...48. Hájková -2:13,2, 61. Erbenová -2:44,9, 63. Nývltová (všechny ČR) -2:47,6.
Pořadí SP (po 3 z 31 závodů): 1. Saarinenová 205, 2. Björgenová 160, 3. Majdičová 153, 4. Kowalczyková 141, 5. Kuitunenová 140, 6. Kallaová (Švéd.) 116.