Rubriky:

Lyže a snowboard

Živě

Vonnová vyhrála na MS superobří slalom, Záhrobská patnáctá

3. února 2009 14:19 - VAL D'ISERE

První zlatou medaili na světovém šampionátu ve sjezdovém lyžování ve Val d´Isere získala Američanka Lindsey Vonnová. V superobřím slalomu v úterý porazila o 34 setin sekundy překvapivou stříbrnou medailistku Marii Marchandovou-Arvierovou z Francie a mohla se radovat z prvního titulu v kariéře. Šárka Záhrobská obsadila 15. příčku se ztrátou 2,8 sekundy na vítězku.

Záhrobská na úvod šampionátu, na němž bude obhajovat zlato ve slalomu, předvedla opatrnou jízdu, při které se chtěla především seznámit s technicky náročnou sjezdovkou před svými silnějšími disciplínami. Nakonec však využila toho, že velké množství soupeřek závod nedokončilo, a obsadila 15. příčku, čímž vyrovnala své maximum v super-G ve Světovém poháru.

Úvodním vystoupením na šampionátu Záhrobská potěšila svého otce a trenéra. "Konkurence byla téměř totožná se Světovým pohárem. Navíc Šárka zajela tento výsledek na velmi těžké, řekl bych až extrémní trati. V určitých pasážích byla i dost špatná viditelnost, o to je její umístění cennější," řekl Petr Záhrobský. "Je potřeba zdůraznit, že toto mistrovství je naprosto odlišné od toho minulého v Aare právě proto, že se jede na úplně jiných tratích," uvedl.

Úterní výsledek pomůže Záhrobské i ve Světovém poháru, protože si zajistila místo v elitní třicítce na startovní listině v dalších superobřích slalomech. "Díky tomu nemusíme cestovat na Světový pohár do bulharského Banska. Místo toho budeme moci odpočívat a připravovat se na následný slalom a obří slalom v německém Ofterschwangu," řekl Záhrobský.

Do nejlepší třicítky se vešla i devatenáctiletá Klára Křížová, která při své premiéře na šampionátu skončila na 25. místě s téměř pětisekundovou ztrátou na vítězku. "Mým hlavním cílem bylo dojet a neudělat si ostudu, což se mi, myslím, povedlo," uvedla Křížová. Rovněž upozornila na náročnost sjezdovky. "S ostatními závodnicemi jsme se shodly na tom, že by si na to trati kvalitně zazávodili i muži, opravdu byla tak náročná a těžká. Měla jsem z ní docela respekt," dodala.

Hrstková byla dodatečně diskvalifikována

O čtyři příčky za ní dojela Lucie Hrstková, která však byla dodatečně diskvalifikována. Podle vyjádření Mezinárodní lyžařské federace podložka u jedné z lyží české reprezentantky byla o dvě desetiny milimetru vyšší, než připouští soutěžní reglement. Hrstková tak napodobila Záhrobskou, která byla nedávno diskvalifikována po prvním kole obřího slalomu v Cortině d'Ampezzo ze třináctého místa kvůli tomu, že měla příliš zbroušenou hranu lyží.

Brzkou startovní pozici využila domácí lyžařka Marchandová-Arvierová k nečekanému stříbru. Specialistka na sjezd se při super-G ve Světovém poháru dostala jen jedinkrát do nejlepší desítky, když skončila v Ga-Pa devátá v posledním závodu před letošním mistrovstvím. Ve Val d´Isere však profitovala ze znalosti trati a dlouho dokonce vedla.

"Jela jsem dobře v horní části, ale pak jsem udělala chybu. V tu chvíli jsem rozhodně nečekala, že by to bylo na stupně vítězů. O tom se mi nezdálo ani v těch nejdivočejších snech. Zvláště když to byl superobří slalom, což není moje hlavní disciplína," zhodnotila svou jízdu Marchandová-Arvierová.

Vonnová potvrdila roli největší favoritky

Nakonec se před ni dostala jen Vonnová, která tak potvrdila roli největší favoritky šampionátu. Vedoucí žena celkového pořadí Světového poháru byla na každém mezičase rychlejší a do cíle dojela o 34 setin dříve. Poprvé se tak stala mistryní světa a udržela naději na splnění svého cíle stát se první ženou, která na mistrovství získá medaili v každé z disciplín.

"Je neuvěřitelné získat svou první zlatou medaili. Pracovala jsem na tom celý život. Sen se stal skutečností," radovala se v cíli Vonnová. "Viděla jsem, že ostatní mají problémy. Čekala jsem tedy, co se stane mně. Bylo to opravdu těžké, protože jsme špatně viděly. Věděla jsem, že bude potřeba výjimečná jízda. Dala jsem do toho všechno. Jela jsem srdcem, ale zároveň jsem u toho přemýšlela," dodala čtyřiadvacetiletá lyžařka. Ta se stala první americkou mistryní světa od roku 1997, kdy v italském Sestriere triumfovala ve sjezdu Hilary Lindhová.

Bronz získala Rakušanka Andrea Fischbacherová. Závod se příliš nepovedl dalším favoritkám Nadie Fanchiniové, Fabrice Suterové a Jessice Lindellové-Vikarbyové, prvním třem ženám průběžného pořadí super-G ve Světovém poháru. Všechny ztratily na Vonnovou více než dvě sekundy, nejlepší z nich byla Fanchiniová na devátém místě.

Náročnou trať nedokončilo hned 14 závodnic, mezi nimi i favoritky jako Julia Mancusová, Renate Götschlová či obhájkyně předloňského titulu Anja Pärsonová. "Dnes mi to vůbec nesedlo. Jsou tady těžké zatáčky, navíc jsme po celou dobu jely ve stínu. Doufám, že se viditelnost zlepší," uvedla Pärsonová, která složila poklonu vítězce. "Opravdu si zasloužila vyhrát. Je skvělá na sněhu, velmi klidná a drží ideální stopu. Nepřekvapilo mě, že vyhrála," dodala švédská lyžařka.

MS ve sjezdovém lyžování ve Val d´Isere - superobří slalom žen:

1. Vonnová (USA) 1:20,73 min., 2. Marchandová-Arvierová (Fr.) -0,34, 3. Fischbacherová -0,40, 4. Fenningerová (obě Rak.) -1,28, 5. Mazeová (Slovin.) -1,33, 6. Görglová (Rak.) -1,54, 7. Gutová (Švýc.) -1,61, 8. M. Rieschová (Něm.) -1,71, 9. N. Fanchiniová (It.) -2,02, 10. Rebensburgová (Něm.) -2,07,... 15. Záhrobská -2,80, 25. Křížová -5,75, 29. Hrstková (všechny ČR) -8,83.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.