Rubriky:

Lyže a snowboard

Vonnová vyhrála sjezd a má druhý titul z MS ve Val d'Isere

9. února 2009 14:04 - VAL D´ISERE

Americká lyžařka Lindsey Vonnová vyhrála na mistrovství světa ve Val d'Isere sjezd a získala již druhou zlatou medaili. Vítězka úvodního super-G dnes triumfovala o půl sekundy před sedmnáctiletou Švýcarkou Larou Gutovou. Bronz má Italka Nadia Fanchiniová.

Jediná česká reprezentantka na startu Klára Křížová dojela se ztrátou šesti sekund a obsadila 29. místo.

Vonnová potvrdila roli nejlepší sjezdařky Světového poháru a na každém mezičasu byla nejrychlejší. Ke stříbru ve sjezdu z minulého šampionátu přidala i zlato. Zlepšila si tak náladu po diskvalifikaci z druhého místa v superkombinaci, kdy po vítězném sjezdu neprojela jednou z branek ve slalomu. Přišla tak o šanci stát se první ženou v historii, která by si z mistrovství odvezla medaili z každé disciplíny.

Vonnová je první Američankou po Andree Mead Lawrencové, která na velké světové akci vybojovala dvě zlaté medaile. Lawrencové se to podařilo ve slalomu a obřím slalomu na olympijských hrách v Oslu v roce 1952. Čtvrtou medailí z mistrovství rovněž vyrovnala americký rekord Tamary McKinneyové. Zároveň má díky druhému zlatu stále možnost stát se první ženou v historii, která na jednom světovém šampionátu vybojuje čtyři tituly.

"Zapsat se do historie pro mě znamená hodně. Proto tak tvrdě dřu a dělám všechno na maximum," uvedla Vonnová, která si před startem úplně nevěřila. "Byla jsem hodně nervózní. Lara (Gutová) předvedla fantastickou jízdu a já si nebyla jistá, zda se mi podaří jí překonat. Hodně mi ale pomohl manžel, který byl se mnou na startu," prohlásila čtyřiadvacetiletá Američanka.

Gutová v cíli věděla, že nezvítězí

Nakonec jako jediná Gutovou, která potvrdila vynikající formu po druhém místu v superkombinaci, předstihla. Švýcarka předvedla v náročném sjezdu s hodně technickými pasážemi čistou jízdou bez větší chyby a dlouho byla dokonce ve vedení. V cíli pak musela dlouho čekat, jestli si vedení udrží.

"Věděla jsem, že mi můj čas nebude stačit na vítězství," tvrdila Gutová, pro kterou nebylo čekání nic příjemného. "Měla jsem neskutečné bolesti v břiše a nevím proč. Ale nebylo to ani z hladu, ani z nervozity," dodala talentovaná Švýcarka, která dosud jela jen čtyři sjezdy ve Světovém poháru a jejím nejlepším výsledkem bylo třetí místo před rokem ve Svatém Mořici.

S Vonnovou a Gutovou držela krok již jen dvaadvacetiletá Nadia Fanchiniová, která v cíli nakonec zaostala za Švýcarkou o nepatrných pět setin sekundy. Juniorská mistryně světa ve sjezdu z roku 2005 tak získala svou první medaili na šampionátu dospělých. Ovšem svou sestru Elenu, která na šampionátu v Bormiu v roce 2005 skončila ve sjezdu druhá, nepřekonala.

Obhájkyně titulu Švédka Anja Pärsonová po chybách ve spodní pasáži dojela až jedenáctá, přestože v polovině trati ještě vedla o více než půl sekundy. Ve Val d'Isere se jí nedaří. Předchozí dva závody, v nichž rovněž obhajovala zlato, ani nedokončila.

MS ve sjezdovém lyžování - sjezd žen:

1. Vonnová (USA) 1:30,31, 2. Gutová (Švýc.) -0,52, 3. N. Fanchiniová (It.) -0,57, 4. Görglová (Rak.) -0,93, 5. Rollandová -1,14, 6. Marchandová-Arvierová (obě Fr.) -1,20, 7. Fischbacherová (Rak.) -1,57, 8. Siorpaesová (It.) -2,00, 9. Cooková (USA) -2,06, 10. Rieschová (Něm.) -2,11, ...29. Křížová (ČR) -6,00.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard