Rubriky:

Lyže a snowboard

Lyžařský "špión" Koukal je nadšený z olympijských tratí

7. května 2009 13:52 - PRAHA

Fotil, natáčel na video, ale především testoval budoucí olympijské tratě. Deset měsíců před hrami ve Vancouveru absolvoval běžec na lyžích Martin Koukal sám přípravný kemp ve Whistleru, kde se v únoru 2010 uskuteční olympijské závody. Dvanáctidenní pobyt si nemohl vynachválit. "Bylo to bombastické," řekl ve čtvrtek nadšeně ČTK den po návratu.

Tratě jsou v lese s táhlými kopci. "Takovými kaskádami. Možná to je ústup z trendu posledních let, kdy se jezdilo v extrémních kopcích, což nemusím, ale tohle se mi líbí. Není si kde moc odpočinout a bude se muset jet. Je to jezdecký, klouzavý a ne skákavý," líčil Koukal.

Češi letos v lednu kvůli přípravě na mistrovství světa v Liberci neabsolvovali předolympijské závody a Světový pohár ve Whistleru vynechali. Třicetiletý Koukal proto na přelomu dubna a května využil stipendia na přípravu od Českého olympijského výboru (ČOV), které získal za umístění na světovém šampionátu do osmého místa.

V Kanadě dvě až tři hodiny dopoledne běžkoval. V areálu byl dostatek sněhu a vždy perfektně upravené tratě. "I když jsem tam třeba první dva dny byl jediný. Ideální," podotkl. Později se potkával mimo jiné se Švédy, míjel se s finskými hvězdami Aino-Kaisou Saarinenovou a Virpi Kuitunenovou, nechyběli domácí Kanaďani či americká výprava.

Odpoledne bývalý mistr světa z padesátky volnou technikou běhal jen v tričku a v šortkách v lesích okolo Whistleru. "Teď končí běžecká sezóna a začíná cyklistická na horských kolech. Mají tam nespočet pěšin, které jsou nádherně značené. Člověk si tam fakt užije," řekl Koukal.

Na tratích běhal s kamerou

Olympijské tratě projel tam i zpět s kamerou, aby trenéři i ostatní čeští běžci viděli, co je čeká. "Byl jsem takový malý špión," smál se. Také hojně fotil, jako třeba staveniště budoucí olympijské vesnice ve Vancouveru nebo prostor pro buňky servismanů. "Přijde mi malý, asi to vyženou do dvou pater."

Důležité rovněž bylo, že se ve Whistleru potkal se švédským koučem Chrisem Skogem, s kterým už v uplynulé sezoně obnovil spolupráci. Na olympijských tratích prováděli různé druhy měření, na jejichž základě mu sestaví jeho osobní trenér Jan Baranyk tréninkový plán.

"Zkusil jsem i simulovat závod na bruslařské patnáctce a skiatlon," uvedl Koukal. Díky tomu zjistil, že okruh 7,5 km na první pohled nevypadá těžký, ale když se jedou dva za sebou, tak běžce s malou pauzou čeká asi tříkilometrové stoupání. "A to může být rozhodující. Bude třeba se připravit, že tam se bude dřít naplno," uvedl.

Jednou si stihl zahrát golf a při cestách autem asi pětkrát viděl medvěda černého neboli brtníka. "Grizzly tam nežije, přesto jsem měl poprvé docela respekt a seděl v autě s nastartovaným motorem," řekl Koukal. Místní prý medvědům házejí z lanovky sušenky a říkají, že jde o pohodové zvíře. "Takže naposledy jsem i vystoupil. Medvěd si žvejkal trávu a měl nás na háku," prohlásil běžec.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard