Jednokolový závod v Engelbergu vyhrál Morgenstern, Janda byl patnáctý

ENGELBERG

Thomas Morgenstern vyhrál páteční závod Světového poháru ve skocích na lyžích v Engelbergu, který se nakonec vinou silného sněžení, mlhy a větru skákal jen na jedno kolo. Rakušan předvedl v prvním pokusu 137 metrů, za což dostal 134,4 bodu a o 2,2 bodu porazil Andrease Koflera. Jeho krajan skočil o tři metry dál, ale měl příznivější vítr znamenající bodový odpočet a horší hodnocení stylu. Triumf Rakušanů dokonal třetím místem Wolfgang Loitzl.

Jakub Janda

Nejlepší z českých reprezentantů byl stejně jako v dopolední kvalifikaci Jakub Janda, který dostal za skok dlouhý 125 metrů celkem 116,3 bodu a skončil na děleném patnáctém místě. Postaral se tak o největší český úspěch v sezoně.

"A to mu scházelo ještě štěstí s větrem, aby se lépe cítil na přeletu okolo osmdesáti metrů. Skok by byl delší, sice s odpočtem, ale ten je nepodstatný od pocitu. K osmému místu bylo letos nejblíž, co to šlo, jen 3,7 bodu," uvedl trenér David Jiroutek v tiskové zprávě.

Roman Koudelka obsadil osmnáctou pozici (124 m) a Lukáš Hlava skončil na 23. příčce. "Z obou mám radost," dodal kouč. Borek Sedlák obsadil 39. místo a Jan Matura, který až do dnešního závodu bodoval pokaždé, skončil šestačtyřicátý.

Maturovi před týdnem zemřela maminka. Dnes v Engelbergu skákal pro ni a přiznal, že byl přemotivovaný. "Chtěl jsem až moc," připustil.

Podle Jiroutka bylo zřetelně vidět, kdo v uplynulém týdnu skákal a kdo ne. "Rakušani trénovali přímo tady a byli neporazitelní. Dařilo se i Rusům, Němcům, Ukrajincům, Kazachům i Švýcarům. Všichni už tu stihli čtvrteční trénink."

Olympijský vítěz ze závodu jednotlivců na velkém můstku z Turína Morgenstern vyhrál po dvou triumfech v Lillehammeru třetí závod za sebou a je jasně v čele průběžného hodnocení seriálu. Na kontě má letos ještě druhé místo z Kuusama a vítězství na témže velkém můstku v soutěži družstev. Jen v Kuopiu, kde byl pátý, se nevešel na stupně vítězů.

Závod v Engelbergu byl náhradou za jeden ze dvou zrušených dílů SP v Harrachově. Před týdnem v českém středisku nepustil skokany na můstek silný vítr a neustálé sněžení.

Se stejným problémem se potýkali i v Engelbergu, kde dnes napadl nový sníh. Organizátorům se ho sice podařilo uklidit, dopolední trénink byl pouze odložen a kvalifikace i závod začaly podle plánu, ale druhé kolo už se po odložení nekonalo.

V Engelbergu bude Světový pohár pokračovat v sobotu i v neděli.

Závod SP ve skocích na lyžích v Engelbergu (Švýcarsko)
1. Morgenstern 134,4 b. (137 m), 2. Kofler 132,2 (140), 3. Loitzl (všichni Rak.) 128,6 (136), 4. Hautamäki (Fin.) 126,8 (130), 5. Koch (Rak.) 123,1 (133,5), 6. Ammann (Švýc.) 121,7 (129), 7. Karelin (Rus.) 121,6 (126,5), 8. Ito (Jap.) 120,0 (125,5), 9. Velta (Nor.) 119,5 (128) a Stoch (Pol.) 119,5 (128,0), ...15. Janda 116,3 (125), 18. Koudelka 114,3 (124), 23. Hlava 111,4 (127), 39. Sedlák 102,0 (120), 46. Matura 92,3 (114).
Průběžné pořadí SP (po 5 z 26 závodů): 1. Morgenstern 425, 2. Kofler 330, 3. Larinto (Fin.) 276, 4. Ammann 260, 5. Hautamäki 251, 6. Evensen (Nor.) 183, ...24. Janda 45, 25. Matura 28, 28. Koudelka 26, 34. Hlava (všichni ČR) 11.