Rubriky:

Lyže a snowboard

O biatlonový trůn se perou Norové tří generací

13. ledna 2012 15:27 - NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

Norové dominují celkovému pořadí Světového poháru od roku 2008 a nelítostné soupeření biatlonistů už tří generací z této země poutá pozornost i v Novém Městě na Moravě. Legendárního šestinásobného vítěze SP Ole Einara Björndalena, který za dva týdny oslaví už 38. narozeniny, už v sezóně 2009/10 vystřídal na trůnu o 11 let mladší Emil Hegle Svendsen. Po něm zase převzal vládu teprve 23letý Tarjei Boe, který tak dorazil do Česka v roli obhájce prvenství, jenže žlutý trikot letošní lídra aktuálně nosí Svendsen.

 

Petr Horník, Právo

„Nepanuje mezi námi žádná přehnaná řevnivost, ale vítěz může být jen jeden a veliká konkurence uvnitř týmu je motivující,“ říká nyní nejlepší z Norů Svendsen. Přestože měl jasně nejlepší běžecký čas, nestačilo to na Andreje Makovějeva, který jako jediný ze 103 biatlonistů zvládl všechny čtyři střelecké položky čistě.

Ruský biatlonista Andrej MakovějevRuský biatlonista Andrej Makovějevfoto: Právo/Petr Horník

„Nechat za sebou na takhle těžké trati legendy našeho sportu a trefit všech dvacet ran, toho si hodně vážím,“ míní vítězný Rus.

Naopak Björndalen nabral na střelnici celkem pět trestných minut. „Střelba nebyla zrovna povedená, ale nemám z toho hlavu dole,“ uvažuje vítěz 91 pohárových závodů biatlonistů, který v Novém Městě závodil už před třinácti lety při SP běžců.

Norský biatlonista Ole Einar BjörndalenNorský biatlonista Ole Einar Björndalenfoto: Právo/Petr Horník

Tehdy skončil osmnáctý na volné třicítce, s malorážkou na zádech dnes obsadil až 46. místo. „Hodně se areál za tu dobu proměnil, těším se tady na mistrovství světa,“ říká k příštímu roku Nor, jenž nebral body a přesto se dočkal obrovských ovací.

"Bouřlivý divácký ohlas mě těší, ale nechtěl bych ho sklízet jen za jméno. Stále se nebojím rozdat si to s mladými, chci to o víkendu předvést.“

Norský biatlonista Tarjei BöNorský biatlonista Tarjei Boefoto: Právo/Petr Horník

Benjamínek Boe komentuje norské soupeření lakonicky: „Nechat oba krajany za sebou už znamená být mezi nejlepšími, vždyť oni jsou na stupních skoro pořád.“ Svoje úspěchy odbude bonmotem: „Někdy mám pocit, že je to všechno až příliš hezké, než aby to byla pravda.“

Martin Kézr, Právo

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard