Biatlonistům pokazil štafetu v Itálii Vítek, vyhráli Francouzi

ANTERSELVA

Biatlonistům štafetový závod na Světovém poháru v Anterselvě vůbec nevyšel, hned na prvním úseku jim ho pokazil Zdeněk Vítek. Na "stojce" mu zůstaly tři nesestřelené terče a po jeho třech trestných okruzích měli Češi po nadějích. Nakonec skončili až čtrnáctí, z prvenství se radovali Francouzi.

Běloruská biatlonistka Darya Domračevová

Ženský závod s hromadným startem v Itálii vyhrála Běloruska Darja Domračevová a snížila v SP ztrátu na vedoucí Němku Magdalenu Neunerovou. Ta se připravila o 30. vítězství v seriálu dvěma chybami při závěrečné střelbě a doběhla třetí. Mezi ně se vklínila slovenská olympijská vítězka Anastasija Kuzminová a poprvé v sezoně se dostala na pódium.

Vítek předal Jaroslavu Soukupovi štafetu na předposledním 23. místě, Ondřej Moravec postavení vylepšil o tři pozice a finišman Michal Šlesingr ji vytáhl na 14. příčku. Na vítězné Francouze s bratry Simonem a Martinem Fourcadeovými, Jeanem Guillaumem Beatrixem a Alexisem Boeufem ztratili čeští reprezentanti tři minuty a 21 sekund.

Po sedmém a devátém místě v předchozích štafetách této sezony tak Češi zažili nejhorší výsledek, přičemž další společný závod je čeká až na mistrovství světa na začátku března v Ruhpoldingu. Za Francouzi doběhli druzí Němci před Rakušany.

Podobného smolaře jako Vítka měli dnes norští favorité, Lars Berger si třetí úsek prodloužil dokonce o pět trestných kol. Vítězové úvodních štafet v Hochfilzenu skončili přesto jedenáctí.

České biatlonistky se mezi 30 nejlepších pro závod s hromadným startem nedostaly, protože právo startu má prvních 25 žen podle postavení v SP a dalších pět, kterým se nejvíce povedl poslední závod. Nejlepší Veronika Vítková v obou případech figuruje ve čtvrté desítce.

Domračevová musela dvakrát na trestné kolo hned po úvodní položce, ale pak předvedla vynikající stíhací jízdu a rychlým během se dotáhla na špičku. Když Neunerová v závěru netrefila dva terče a Kuzminová jeden, běžela si Běloruska neohroženě pro třetí výhru v sezoně a celkově šestou v kariéře.

Žádné drama se neodehrálo ani v souboji o druhé místo. Kuzminová si náskok na Neunerovou pohlídala a porazila ji o sedm sekund. Německá hvězda nicméně ve 14. závodu sezony stála pojedenácté na stupních vítězů. Na Domračevovou stříbrná Slovenka ztratila 25 vteřin.

Muži - štafeta 4x7,5 km:
1. Francie (Beatrix, S. Fourcade, Boeuf, M. Fourcade) 1:12:14,7(0 tr. okruhů + 7 dobíjení)
2. Německo (Rösch, Birnbacher, Graf, Peiffer)-12,0 (1+9)
3. Rakousko (Eder, Eberhard, Mesotitsch, Landertinger)-41,7 (0+9)