Skokanka na lyžích Doleželová skončila na MS juniorek osmá

Liberec

Skokanka na lyžích Michaela Doleželová skončila osmá v dnešním závodu na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v Liberci. Nejlepší z mladých skokanů Vojtěch Štursa byl na můstku pod Ještědem šestnáctý.

Česká reprezentanka ve skocích na lyžích Michaela Doleželová.

Doleželová předvedla dva vyrovnané skoky (90 a 93,5 metru) a osmá byla po prvním i druhém kole. Japonská vítězka Sara Takanašiová potvrdila roli favoritky. Jako vedoucí skokanka Světového poháru předvedla nejdelší skoky v obou kolech.

V soutěži juniorů triumfoval jedenáctý muž průběžného pořadí Světového poháru Jaka Hvala. Devatenáctiletý Slovinec porazil druhého v pořadí Klemense Muranku z Polska o téměř 20 bodů. Kromě Štursy postoupil do druhého kola z Čechů ještě Tomáš Friedrich, jenž byl šestadvacátý.

První norskou medaili na šampionátu získala Ragnhild Hagaová, která nenašla přemožitelku na volné desítce do 23 let. Mezi muži na patnáctikilometrové trati jasně dominovali Rusové - vyhrál Sergej Usťugov před Jevgenijem Bělovem. Medaile běžcům mimo jiné předával nejlepší český běžec na lyžích Lukáš Bauer.

"Tady se většinou poprvé setkáte s nejlepšími na světě, s reálnými tlaky na výsledky a médii. Ale pořád to je, bez urážky, 'dětské' závodění. Není nutné zajet výsledek za každou cenu, ale poznat to a užít si to," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Českým barvám se v běhu nedařilo. Nejlepší z domácích byla třicátá Karolína Grohová. "Bylo to velmi těžké, ale zvládla jsem to, tak jsem ráda. Dá se říct, že jsem i částečně spokojená. Trať je tady hodně náročná, ale s tím nic neuděláme, prostě je to tady tak postavené," řekla závodnice Dukly Liberec.

Dvaatřicátá dojela Sandra Schützová. Nejlepší z mužského kvarteta byl Jakub Gräf třiačtyřicátý, o šest desetin porazil Jana Šraila. "Lyže mi docela jely, zato s nohama to bylo horší. Byl to dlouhý závod, je to jedna z nejtěžších tratí, co znám," řekl Gräf, stříbrný medailista z evropské olympiády mládeže 2010 ve Szczyrku.