Lyže a snowboard

Northug vyhrál na MS volnou patnáctku, Bauer byl devatenáctý

27. února 2013 14:18 - Val di Fiemme
(Aktualizováno: 27. února 2013 15:06)

Norský běžec na lyžích Petter Northug ovládl stylem start - cíl volnou patnáctku a na mistrovství světa ve Val di Fiemme se dočkal prvního zlata. Druhý skončil se ztrátou necelých dvanácti vteřin Švéd Johan Olsson a norský úspěch podtrhl třetím místem Tord Asle Gjerdalen. Nejlepším z českých běžců byl devatenáctý Lukáš Bauer se ztrátou 2:13,7 minuty na vítěze.

Matthias Schrader, ČTK/AP

Všichni Češi se vešli do třicítky. Za Bauerem byl třiadvacátý Aleš Razým, Jiří Magál byl klasifikován na 27. místě a o tři místa za ním skončil Martin Jakš.

Northug ovládl volnou patnáctku od startu do cíle. Vyrazil na trať bleskově a ostrým tempem od prvního mezičasu zvyšoval náskok. Po deseti kilometrech vedl před Olssonem téměř o 25 sekund a ač v závěru ztrácel, první místo udržel.

Sedmadvacetiletý Northug získal své osmé světové zlato a to nejvíce nečekané. Patnáct kilometrů bruslením vyhrál na MS či ve Světovém poháru vůbec poprvé. Olsson potvrdil stříbrem výbornou formu z posledních týdnů. Překvapením ale je bronz Gjerdalena, který nahradil nachlazeného Johnsruda Sundbyho.

Bauer se na hranici dvacítky pohyboval od začátku závodu. Zrychlit v druhé půlce nedokázal a po 23. místě ve skiatlonu skončil tentokrát devatenáctý. Pro Razýma je 23. místo druhým nejlepším individuálním výsledkem na mistrovství světa. Nejlépe skončil šestý ve sprintu v Liberci 2009.