Rubriky:

Lyže a snowboard

Lyžařský svaz oslavil 110. výročí a ocenil 150 osobností

21. listopadu 2013 21:49 - Praha

Sto padesát sportovců v čele s olympijskými vítězi Kateřinou Neumannovou a Alešem Valentou, trenérů a činovníků ve čtvrtek převzalo ocenění v rámci oslav 110 let od založení Svazu lyžařů České republiky, který vznikl jako první na světě. Ve velké aule Karolina v Praze obdrželo patnáct z nich čestné členství v lyžařském svazu a 135 dostalo ocenění za přínos českému lyžování.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Mezi oceněnými se objevili úspěšní skokané na lyžích Karel Kodejška, trenér olympijského vítěze Jiřího Rašky Zdeněk Remsa, Dalibor Motejlek, Pavel Ploc, či Jaroslav Sakala. "Zrovna jsem říkal, že startuju druhou kariéru. Teď dostávám medaile za zásluhy, předtím to bylo za výkony. Jsem rád," řekl bývalý mistr světa v letech na lyžích Sakala, který přes tři roky trénuje skokany ve Slovinsku.

"Asi si to taky trochu zasloužím. Všichni jsme se podíleli na rozvoji českého lyžařského sportu," řekl čtyřiaosmdesátiletý Remsa. Pro cenu si přišel i další významný kouč Stanislav Frühauf, který stál za úspěchy běžkyně Neumannové. "Já jsem na velké oceňování nikdy nebyl, ale tohle je uctění zakladatelů lyžování v této zemi a bylo povinností sem přijít a pozdravit se s nimi," řekl Frühauf.

Z běžců si přišli pro cenu také členové bronzové olympijské štafety z Calgary 1988 Radim Nyč a Pavel Benc, nebo Blanka Paulů. Ceny dostali rovněž zástupci sdruženářů, sjezdaři jako Olga Charvátová-Křížová i travní lyžaři.

Původní Svaz lyžařů v Království českém byl založen 21. listopadu 1903 v Jablonci nad Jizerou. "Za tu dobu se měnila republika i století, ale svaz lyžařů zůstává. Je to silné společenství lidí, kteří milují náš fascinující sport nejen pro výsledky, slávu a peníze, ale především protože je to naplňuje, přináší radost a smysl života," řekla předseda svazu lyžařů Lukáš Sobotka.

Všichni ocenění si odnesli publikaci nazvanou "110 let našeho lyžování" mapující historii, která obsahuje zajímavosti z historie, dosud neznámé a nepublikované informace, citace a glosy z archivů i obsáhlou statistiku.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard