Lyže a snowboard

Janda si v Engelbergu dolétl pro páté místo, vyhrál Polák Ziobro

21. prosince 2013 14:42 - Engelberg

Skokan na lyžích Jakub Janda skončil pátý v sobotním závodu Světového poháru v Engelbergu a zaznamenal nejlepší český výsledek sezóny. Někdejší vítěz Turné čtyř můstků a Světového poháru se do elitní desítky vešel poprvé od února 2010. Premiérově vyhrál Polák Jan Ziobro, druhý byl jeho krajan Kamil Stoch.

Martin Malý

Pětatřicetiletý Janda, jenž absolvuje poslední závodní sezónu, útočil v Engelbergu na stupně vítězů. V prvním kole skočil na můstku, na kterém před osmi lety triumfoval, 129,5 metru a byl třetí s odstupem 5,1 bodu za vedoucím Ziobrem. V druhém kole Janda dopadl na 131,5 netru, ale zlepšili se i soupeři, proto třetí místo neudržel.

Do nejlepší desítky Světového poháru se Janda dostal poprvé od sedmého místa ve Willingenu v únoru 2010. Mezi nejlepší pěticí byl naposledy ještě o tři roky dříve.

Možnost návratu na přední příčky naznačil Janda už v létě. V Grand Prix se v Nižném Tagilu v Rusku prosadil na třetí místo a poté na Uralu závod letní série vyhrál.

V druhém kole v Engelbergu se Janda představil jako jediný z šestice českých reprezentantů. Antonín Hájek obsadil 33. místo, 37. byl Jan Matura, hned za ním skončil Martin Cikl, Lukáš Hlava figuroval na 43. místě a Borek Sedlák byl 44.

„Páté místo Jakuba je super! Jury v prvním kole dala velmi nízký nájezd, což bylo těžké i pro ty nejlepší skokany. Ale kluci se s tím dobře poprali," komentoval výsledky svých svěřenců trenér David Jiroutek. „Po předchozím závodě v Německu se tým pořád zvedá. I když další z týmu Tonda Hájek skončil až 33. a nedostal se tak do druhého kola, byl to pro celé družstvo úspěšný den. Nabíráme sebevědomí, což je důležité do dalších závodů," doplnil Jiroutek.

SP ve skocích na lyžích - Engelberg (Švýcarsko)