Super-G ve Val Gardeně vyhrál Rakušan Grugger

VAL GARDENA

Rakušan Hans Grugger vyhrál páteční superobří slalom Světového poháru ve Val Gardeně. V italském středisku tři dny po svých čtyřiadvacátých narozeninách zaskočil všechny papírové favority a o jednatřicet setin vteřiny porazil Kanaďana Erika Guaye. Třetí skončil Švýcar Ambrosi Hoffmann. Český reprezentant Petr Záhrobský obsadil padesátou příčku.

Grugger byl dosud úspěšnější ve sjezdu, v němž v uplynulé sezóně získal oba své předchozí triumfy v závodech Světového poháru. Na začátku olympijské sezóny prokazoval dobrou formu, když skončil třetí ve sjezdech v Beaver Creeku i ve Val d'Isere. Dnes se prosadil i v techničtější disciplíně.

Rakušana, který se na trať vydal jako čtrnáctý, triumf zaskočil. "Opravdu tomu nemohu uvěřit. Byl jsem uvolněný a věděl jsem, že mám potenciál skončit na stupních vítězů. Ale nečekal jsem, že vyhraju," svěřil se novinářům v cílovém prostoru.

O pobavení diváků se nechtěně postaral úřadující olympijský vítěz ve sjezdu Fritz Strobl, jenž si pár metrů po startu při rozbruslování přišlápl hůlku a skončil na břiše. S pobaveným úsměvem se pak zvedl a závod dokončil s téměř desetisekundovým odstupem jako poslední.

"Povedlo se mi prostě něco úžasného, nic takového jsem nedokázal za patnáct let ani v tréninku. Byl to vrchol mé kariéry a myslím, že si to užili i diváci," bral celou událost s humorem krajan vítězného Gruggera.

Vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru Američan Bode Miller za ním zaostal o 0,61 vteřiny a obsadil osmou příčku. Majitel křišťálového glóbu z poslední sezóny tak přišel o vedení v seriálu, do jehož čela se dostal dnes pátý Nor Aksel Lund Svindal.

SP v alpském lyžování
Muži - super-G (Val Gardena, It.)
1. Grugger (Rak.) 1:37,35, 2. E. Guay (Kan.) -0,31, 3. Hoffmann (Švýc.) -0,32, 4. Aamodt -0,34, 5. Svindal (oba Nor.) - 0,44, 6. Maier (Rak.) -0,45, 7. Macartney -0,50, 8. Miller (oba USA) -0,61, 9. Schifferer (Rak.) -0,79, 10. Kernen (Švýc.) - 0,85, ...50. Záhrobský (ČR) -3,19.
Celkové pořadí SP (po 11 z 38 závodů)
1. Svindal 412, 2. Miller 410, 3. Walchhofer (Rak.) 340, 4. Aamodt 333, 5. Rahlves (USA) 327, 6. Maier 305, ...85. Bank (ČR) 11.
Pořadí SP v super-G (po 3 ze 6 závodů)
1. Svindal 195, 2. E. Guay 184, 3. Grugger 133, 4. Reichelt (Rak.) 132, 5. Aamodt 131, 6. Rahlves 129.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.