Manninen vyhrál oba závody sdruženářů v Harrachově

HARRACHOV

Sprint i klasický závod Světového poháru sdruženářů v Harrachově vyhrál Fin Hannu Manninen. V sobotním sprintu si dobrou pozici vypracoval už po skocích, v neděli měl těžší úlohu.

Na můstku skončil dvanáctý a do bílé stopy startoval se ztrátou téměř minuty a půl na prvního Japonce Daito Takahašiho.

Podle očekávání předbíhal bez problémů jednoho soupeře za druhým a při vstupu do druhé poloviny patnáctky se dostal do vedení. Na začátku čtvrtého ze šesti okruhů předběhl hladce Kircheisena a do cíle doběhl se skoro padesátivteřinovým náskokem před Němcem.

Manninen díky čtyřicátému triumfu v SP zvýšil svůj náskok v průběžném pořadí seriálu. Druhý skončil Björn Kircheisen z Německa a třetí doběhl jeho krajan Georg Hettich. "Je to výhra jako každá jiná, ale když se na to podívám v celku, tak si člověk může říci, že mám za sebou doteď skvělou kariéru. Je těch výher docela dost," uvedl Fin, ale soupeřům vzkázal, že tím nekončí.

Nejlepším z českých závodníků byl na domácí trati opět Pavel Churavý, který obsadil 20. místo. O čtyři místa za ním doběhl Tomáš Slavík a Aleš Vodseďálek skončil osmadvacátý. Čtvrtý český sdruženář na startu Patrik Chlum běžeckou část nedokončil.

Churavý na rozdíl od sprintu si v běhu pohoršil a z osmnáctého místa klesl na dvacáté. "Bylo to hrozně těžké. Nejelo se mi dobře," řekl Churavý, který se zkusil ve třetím kole chytit Němce Sebastiana Haseneye. "Asi jsem to trochu přehnal a pak mi chyběly síly. Musím hodně potrénovat, s takovýmhle výsledkem bych na olympiádě nebyl spokojený," uvedl.

Premiéru ve Světovém poháru A absolvovala krátce před olympiádou dvacetiletá česká naděje Vodseďálek. "Skokanská část mohla být o něco lepší, ale jinak se to docela podařilo," zhodnotil svůj výkon harrachovský rodák.

Závod provázelo mrazivé počasí. Při běhu bylo minus šestnáct stupňů Celsia. "Ruce jsou prokřehlé a prsty u nohou skoro necítím, byly to dost tvrdé podmínky," řekl Churavý.

Výsledky:
1. Manninen (Fin.) 39:57,7 min., 2. Kircheisen -47,1, 3. Hettich (oba Něm.) -1:20,6, 4. Takahaši (Jap.) -1:51,3, 5. Haseney -2:20,6, 6. Gaiser -2:23,1, 7. Höhlig (všichni Něm.) - 2:24,3, 8. Lamy Chappuis (Fr.) -2:26,7, 9. Kobajaši (Jap.) - 2:52,1, 10. Rieder (Švýc.) -3:01,6, ...20. Churavý -3:55,2, 24. Slavík -5:06,7, 28. Vodseďálek -6:45,0, Chlum (všichni ČR) nedokončil.