Brazilky a Rusky jsou ve finále volejbalového MS

ÓSAKA

Volejbalistky Brazílie a Ruska postoupily do finále mistrovství světa v Ósace. Největší favoritky turnaje Brazilky porazily v úvodním semifinále celek Srbska a Černé Hory 3:1 a ve čtvrtečním finále budou usilovat o své první zlato proti Rusku, které ve třech setech vyřadilo obhájkyně titulu z Itálie.

Srbky, které na MS startují po 28 letech a ve světovém žebříčku jim patří až třicáté místo, postupem mezi nejlepší čtveřici překvapily, dnes však proti Brazílii neměly příliš šancí na úspěch. První i druhý set byly jasnou záležitostí jihoamerického celku, který do Japonska přijel s vizitkou vítěze tří posledních ročníků prestižní světové soutěže Grand Prix.

Tým SČH pak začal hrát přece jen odvážněji a získal třetí dějství, ve čtvrté sadě se však průběh zápasu postupně opět vrátil do starých kolejí, i když Evropanky při prvním technickém oddechovém času vedly 8:4. Dvaceti body k vítězství Brazílie přispěla Sheilla Castrová, výtečný výkon podala také Fabiana Oliveiraová na liberu.

Druhé semifinále mezi Ruskem a Itálií pak bezmála čtyřem tisícům diváků v Ósace nabídlo ještě jednoznačnější průběh. V duelu italských koučů byl úspěšnější Giovanni Caprara, který po olympijském stříbru nahradil na ruské lavičce dlouholetého trenéra Nikolaje Karpola. Jeho svěřenkyně se opět prosadily svou typickou hrou s razantním útokem po vysokých nahrávkách.

Brazílie se s Ruskem utkala i ve čtvrtfinálové skupině, kde zvítězila 3:1, a šampionátem i po desátém zápasu stále prochází bez jediného zakolísání. Rusky skončily na třech předchozích mistrovstvích světa pokaždé bronzové, titul naposledy získaly ještě v éře Sovětského svazu v roce 1990.

Mistrovství světa ve volejbale žen:
Semifinále:
Brazílie - SČH 3:1 (17, 14, -21, 20), Rusko - Itálie 3:0 (19, 16, 20).
Skupina o 5.-8. místo:
Čína - Kuba 3:1 (24, 21, -26, 20), Japonsko - Nizozemsko 3:1 (21, -25, 21, 21).
Skupina o 9.-12. místo:
USA - Tchaj-wan 3:0 (15, 20, 21), Turecko - Německo 3:1 (-23, 16, 20, 25).

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.