Naději házenkářů ukončila prohra s Chorvaty

27. ledna 2007 17:37 - MANNHEIM/PRAHA

Sen českých házenkářů o postupu do čtvrtfinále na světovém šampionátu v Německu se rozplynul. Svěřenci Pavla Pauzy v sobotním utkání podlehli po velkém boji olympijským vítězům z Chorvatska 29:31 a v osmifinálové skupině už nemohou skončit lépe než na páté nepostupové příčce. Po nedělním utkání s Dánskem čeká Čechy boj o 9. až 12. místo.

Kouč Pauza musel oželet nemocné Vítka a Házla, teploty trápily i brankáře Štochla, který přesto dostal od začátku přednost před Galiou. "Snažíme se gólmany střídat. Petr Štochl si dneska před zápasem věřil, a tak šel chytat," vysvětlil v rozhovoru s ČTK svůj tah trenér národního celku.

V úvodu Češi drželi s favoritem krok jen do 8. minuty, kdy jim Chorvaté odskočili na rozdíl tří branek. Vzápětí však Juříček se Sobolem rychle vyrovnali. Čeští házenkáři si svým sympatickým a snaživým výkonem brzy získali přízeň mannheimského publika a s Chorvaty hráli naprosto vyrovnané střetnutí.

Náskok soupeře se nezvyšoval

Sice neustále zaostávali o jeden až tři góly, ale náskok soupeře se nezvyšoval. Těsně před přestávkou Chorvaté odskočili na 14:11 a trenér Pauza reagoval oddechových časem. Sobol vzápětí do puntíku splnil jeho taktické pokyny a snížil na poločasový stav 12:14.

Po příchodu z kabin sice opět Sobol vyrovnal, ale během dalších tří minut se čeští házenkáři neprosadili a Chorvaté si vybudovali čtyřgólový náskok. V té chvíli reprezentaci podržel skvělými zákroky Štochl a Brůna, Hrubý, Nocar a Jícha vesměs z rychlých brejků srovnali.

Češi vycítili šanci a podporováni vyprodanou halou se s obhájci stříbrných medailí přetahovali o každý gól. Ve 44. minutě Chorvaté neproměnili šanci a čeští házenkáři poprvé v zápase útočili na vedení. Horák mohutně vyskočil nad soupeřovy obránce, orazítkoval však pouze tyč. "Když celý zápas nevedete, každý nepodařený útok může rozhodnout. Stáhli jsme to na remízu, ale pak neproměnili čtyři útoky," litoval Pauza.

Chorvaté si závěr zkušeně pohlídali

Situace ze 44. minuty jako by Chorvaty probudila a donutila přeřadit na vyšší rychlostní stupeň. V rozmezí 50. a 51. minuty se dvakrát z křídla neprosadil Heinz a favorit toho vzápětí využil k vybudování rozhodujícího náskoku. Češi se ještě nevzdali a sérií branek opět snížili na třígólový rozdíl. Necelé tři minuty před koncem ale umožnili soupeři hrát přesilovku a Chorvaté si závěr zkušeně pohlídali. Přesto se národnímu týmu povedlo pár sekund před koncem díky Jíchovi se Sobolem zkorigovat na přijatelný dvoubrankový rozdíl.

Trenér Pauza své svěřence pochválil za dobrý a uvolněný výkon. "Byl to zápas, ve kterém jsme neměli co ztratit. Kluci předvedli výkon, za který se rozhodně nemusíme vůbec stydět. Dalo se na to určitě koukat, předvedli jsme hezké akce," řekl český kouč. O motivaci do dalších utkání prý budou mít jeho hráči postaráno. "Musíme fandit dnes večer Rusům, aby porazili Dány a my si to pak s nimi rozdali o páté místo ve skupině," dodal Pauza.

Česká republika - Chorvatsko 29:31 (12:14)
Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Nocar 4, Brůna 1, Hrubý 1, Kubeš 2, Jícha 8/1, Filip, Sobol 8/2, Horák 2, Heinz 1, Juříček 2, Řezníček, Szymanski.
Nejvíce branek Chorvatska: Lackovič 9/1, Šulič 4, Metlilič 3, Džomba 3.
Rozhodčí: Vakula, Ludovik (oba Ukr.) Sedmimetrové hody: 4/3 - 3/2. Vyloučení: 4:4. Diváci: 12 500.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.