Volejbalisté Ostravy, Karlovarska a Kladna postupují v pohárech

Ostravští volejbalisté postoupili po obratu ve dvojzápase s rakouským mistrem Aich/Dob do osmifinále Poháru CEV. Bronzový tým minulé sezony extraligy po domácí porážce 2:3 zvítězil v odvetě v hale soupeře 3:0 a probil se mezi 16 nejlepších týmů druhé nejvýznamnější klubové soutěže v Evropě.

Marcel Lux z Karlových Varů v akci.

V nižším Vyzývacím poháru zvládly bez ztráty setu odvety i Karlovarsko a Kladno a také prošly do osmifinále. Ve stejné soutěži žen naopak skončil pražský Olymp, přestože slovinskému Kamniku vrátil v kladenském azylu porážku 1:3. Jeho naděje ale zhasly ve zlatém setu, který soupeř vyhrál 15:11. Ve čtvrtek budou ve hře ještě muži Liberce, kteří první zápas v Istanbulu prohráli s Galatasarayem 1:3.

Zatímco v minulém týdnu Ostravané v domácím duelu dvakrát dotáhli ztrátu setu a nakonec prohráli tie-break, v Bleiburgu sebrali soupeři vítr z plachet zvládnutými koncovkami a vyhráli 25:23, 27:25 a 25:19. Úvodní sadu svěřenci Jana Václavíka zakončili čtyřmi body za sebou, ve druhém postupně zlikvidovali šestibodové manko a pak proměnili třetí setbol. Zbytek utkání se odehrál v režii Ostravanů, jejichž další soupeř vzejde ze čtvrtečního utkání Modena - Olympiakos Pireus.

Karlovarští volejbalisté si snadno poradili se Stroitelem Minsk a po domácí výhře 3:1 porazili běloruského soupeře i v jeho hale, tentokrát za 62 minut 25:19, 25:13 a 25:18. Západočeši zůstali v Challenge Cupu bez porážky, ve dvojzápase předkola proti Vardaru Skopje ztratili rovněž jen set. V hlavní fázi soutěže v odvetě v minské hale Čižovka aktuální lídr české extraligy ani jednou neprohrával a příštím soupeřem svěřenců Jiřího Nováka bude rumunský celek ACS Zalau.

Kladenští volejbalisté už konfrontaci s rumunským klubovým volejbalem mají úspěšně za sebou a také bez porážky. Z Craiovy si tým Milan Fortuníka přivezl výhru 3:2 a doma soupeř hrál vyrovnanou partii jen ve druhém setu. Středočeši zvítězili 25:17, 25:23 a 25:15 a v další fázi narazí na Sporting Lisabon.

Ženy Olympu nezačal odvetu dobře a prohrály první set 20:25, ale v dalších sadách vždy poměrně záhy dostaly vývoj pod kontrolu a získaly je v poměru 25:16, 25:20 a 25:20. Jenže ve zlatém setu tým Stanislava Mitáče od počátku jen dotahoval ztrátu a otočit výsledek už nedokázal. Olymp vyřazením napodobil úterní nezdar Liberce, v Poháru CEV dohrálo také KP Brno.

Odveta 1. kola Vyzývacího poháru volejbalistů:
Minsk - Karlovarsko 0:3 (-19, -13, -18)
Rozhodčí: Horváth (Maď.), Pajevskij (Ukr.). Čas: 62 min. Diváci: 500. První zápas 1:3, postoupilo Karlovarsko.
Sestava a body Karlovarska: Vašina 14, Patočka 3, Rejlek 7, Wiesse 9, Wilson 1,
Ticháček 3, libero Pfeffer - Baláž 3, Lux 5, Džavoronok 1. Trenér: Novák.
Nejvíce bodů Minsku: Akulich 8.
Olymp Praha - Kamnik (Slovin.) 3:1 (-20, 16, 20, 20), zlatý set 11:15
Rozhodčí: Rusinoiu (Rum.), Selin (Ázerb.). Čas: 124 min. Diváci: 250. První zápas 1:3, postoupil Kamnik.
Sestava a body Olympu: Ovečková 6, Denysovová 22, Purchartová 13, Kalhousová 2, Staňková 14, Šimáňová 13, libero Pešková - Fomenková, Komárková 12, Smutná 2. Trenér: Mitáč.
Nejvíce bodů Kamniku: Brulecová Kostičová 22, Zatkovičová 14, Marušičová 12.
Kladno - Craiova 3:0 (17, 23, 15)
Rozhodčí: Vanaveski (Est.), Özmenová (Tur.). Čas: 82 min. Diváci: 378. První zápas 3:2, postoupilo Kladno.
Sestava a body Kladna: Sobotka 4, Van Haarlem 3, Vemič 9, Zajíček 11, Okošanovič 12, Hýský 15, libero Moník - Mikulenka 1, Wallisch. Trenér: M. Fortuník.
Nejvíce bodů Craiovy: Lica 12, Suson 11.
Aich/Dob (Rak.) - Ostrava 0:3 (-23, -25, -19)
Rozhodčí: Pavlov (Rus.), Savič (Bosna). Čas: 88 min. První zápas 3:2, postoupila Ostrava.
Sestava a body Ostravy: Janků 10, Marcyniak 6, Dvořák 11, Ihnát 12, Sedláček 11, Podlešny 4, libero Sobczak - Štefko, Šoltys 1, Vancl. Trenér: Václavík.
Nejvíce bodů Aichu: Kolev 11, Stelmach 10.