Basketbalistky přesvědčivě vyhrály i nad Tureckem

VASTO/PRAHA

Také druhé utkání českých basketbalistek na mistrovství Evropy v Itálii přineslo přesvědčivé vítězství obhájkyň titulu, Turecko zdolaly rozdílem šestadvaceti bodů. „S výsledkem jsem spokojenější než s výkonem, kterému ještě trochu chybí lehkost, ale cesta za výhrou byla poměrně klidná a vycházela z pečlivé obrany. Hodně se dařila i střelba zdálky,“ hodnotil trenér Jan Bobrovský.

Jeho svěřenkyně už nepůsobily tak zakřiknutě jako v úvodu prvního utkání, navíc jim hodně pomohla šňůra jedenácti bodů, po níž v 7. minutě vedly 15:4.

Turecku na palubovce citelně chyběla zraněná pivotka Yilmazová a národní tým měl od začátku navrch. K udržení dvouciferného náskoku mu pomohly i tři trojky Machové, soupeřky šly ale hodně agresivně do osobních soubojů a především Vardarliová, další z hvězd istanbulského Fenerbahce, nám v tomto směru dělala potíže.

V úvodu druhé čtvrtiny se hlavně její zásluhou podařilo tureckým ženám snížit na pětibodový rozdíl (22:17), naštěstí na jejich zónovou obranu platily dobrý pohyb a zakončení Vítečkové, k ní se střelecky přidala i Veselá a náskok se brzy vrátil do výraznější podoby. Naší velkou zbraní byl i doskok, ale stejně jako o den dřív proti Izraeli hráčky trápily fauly. Přesto čtvrthodiny před koncem vedlo Česko po smršti tří trojek v řadě už 58:31.

Turkyně pochopily, že debakl neodvrátí, navíc ke konci ztrácely síly, což se projevilo nejvíce v obranné fázi a podkošových soubojích. Český náskok v poslední čtvrtině přesáhl třicet bodů a utkání se jen dohrávalo, přičemž na naší straně dostaly zase výraznou příležitost náhradnice. Soupeřky jen korigovaly skóre čtyřmi koši v řadě během poslední minuty. Česko končí skupinu A ve středu večer od 21 h proti dosud neporaženému Lotyšsku (vysílá ČT 4).

Mistrovství Evropy basketbalistek:
Česko - Turecko 86:62 (20:13, 19:10, 29:19, 18:20)
Nejvíce bodů: Veselá a Vítečková po 17, Mokrošová 11, Machová 9, Kulichová 8 - Vardarliová 20, Horasanová a Albenová po 8, Enginová 7. Diváci: 480. Fauly: 18:20. Trestné hody: 14/12 - 17/14. Trojky: 10:4.