V basketbalové lize se nevedlo favoritům, padl Nový Jičín i Děčín

Hned dvě zaváhání favoritů zažila v 26. kole basketbalová liga mužů. V tabulce druhý Nový Jičín nestačil na půdě Liberce, kde prohrál vysoko 73:93, a obdobně dopadl i třetí Děčín. Severočeši podlehli na Folimance pražskému USK 79:85, i když ještě pět minut před koncem vedli.

Dramatický zápas o místo v první polovině tabulky byl k vidění v Prostějově. Domácí basketbalisté začali dobře, udržovali si vedení a brzy po zahájení druhé poloviny utkání vedli už o 19 bodů. Pak ale polevili a čtyři a půl minuty před koncem stáhli Pardubičtí na 65:67. V dramatickém závěru utkání byl v poslední minutě dokonce stav nerozhodný 71:71, jenže nakonec zůstaly dva body přece jen v Prostějově.

Nový Jičín jako by v Liberci ještě dopíjel hořkost ze sobotního zápasu s Nymburkem, v němž ztratil výhru pouhé tři sekundy před koncem. Moravané dnes působili zakřiknutě a příliš se nedostávali do zakončení. Na konci zápasu Novojičínským napočítali jen 26 dvoubodových pokusů, tedy dokonce méně než pokusů trojkových. Liberečtí přitom zblízka stříleli přesně dvakrát intenzivněji.

A protože se Novému Jičínu ani tradičně silná střelba z dálky příliš nedařila, náskok Liberce rychle narůstal. V poločase vedli domácí už o 16 bodů, a když se ani po změně stran hostům neprobudily tradiční opory, bylo o výsledku rozhodnuto. Zatímco domácí Hampton se blýskl 30 body, hostující Reinberger se spokojil jen s devíti a Ubilla se sedmi.

Velké procitnutí naopak zažili na pražské Folimance. "Cítíme velkou úlevu, že jsme opět vyhráli zápas. Nepamatuji jsme, kdy jsme naposled vyhráli, bylo to ještě loni, někdy před Vánoci," řekl po zápase s Děčínem trenér USK Kenneth Scalabroni. Jeho svěřenci krátce předtím udolali ligové překvapení z Děčína a udrželi si odstup od boje o osmou příčku, tedy od boje, který vloni nezvládli.

Robinson zařídil výhru Nové Huti

"Zkusili jsme hru trochu zamotat a nechali jsme hráče hrát trochu jinak, než obvykle hrajeme," vysvětlil Scalabroni. Jeho svěřencům to pomohlo a Děčínu se vyrovnali, navíc byli v koncovce zápasu o poznání důraznější. "Byl to vyrovnaný zápas, ale o trochu lepší jsme byli my," dodal na svazovém webu Scalabroni.

Až napotřetí se po vítězství 91:86 mohli v utkání proti Poděbradům radovat basketbalisté Nové Huti. Domácí stejně jako v předešlém zápase i tentokrát zbytečnými chybami dovolili hostům od druhé čtvrtiny náskok stahovat a ze závěru opět udělali po hladkém průběhu drama. Hlavně zásluhou proměněných šestek Robinsona si už ale vítězství vzít nenechali.

Zajímavý náboj měl i souboj z nejhlubších vod ligové tabulky. Poslední Kolín zavítal do Opavy a po výhře 92:88 ji alespoň načas o skóre přeskočil, i když má ligový nováček ze Slezska o zápas méně.

Hosté byli už v úvodní části lepším celkem. Dařila se jim střelba z dálky, kdežto domácí za první poločas dali ze sedmi pokusů jen jedinou trojku. Po změně stran se domácí nedokázali prosadit proti zónové obraně Středočechů a náskok Kolína narostl na osm bodů.

V poslední části odešel Rogers s čtyřmi fauly na lavičku, Opava poslala na palubovku Šošku s Hrubým a strhla vedení na svou stranu. O výsledku rozhodla technická chyba Hrubého 90 sekund před koncem, po níž Kolín získal pětibodové vedení. Šířina trojkou sice snížil na rozdíl jednoho bodu, ale závěr utkání si Kolín pohlídal.

Liga basketbalistů - 26. kolo:
Prostějov - Pardubice 74:71 (24:17, 44:37, 62:52)
Nejvíce bodů: Hanavan 21, Skibniewski 15, Beechum a Miller po 11 - Payne 21, Gaidamavičius 11, Bailey 10. Rozhodčí: Zachara, Hartig, Matějek. Trestné hody: 18/12 - 15/11. Fauly: 21:18. Pět chyb: 40. Sanders (Pardubice). Trojky: 8:8. Diváci: 900. Nejlepší hráč: Hanavan.
Opava - Kolín 88:92 (23:27, 43:44, 63:69)
Nejvíce bodů: Pumprla 20, Hrubý 18, Štec 16, Czudek 10 - Pavlík a Machač po 18, Rogers 17, Ames 15. Rozhodčí: Dolinek, Kapl, Holubek. Trestné hody: 16/11 - 27/20. Fauly: 22:16. Trojky: 7:10. Diváci: 1234. Nejlepší hráč: Machač.
Ostrava - Poděbrady 91:86 (28:15, 48:46, 69:70)
Nejvíce bodů: Arnold 25, Bohačík 20, Robinson 13 - Soliver 21, Špička 15, Beneš a Tomanec po 12. Rozhodčí: Vrážel, Hruša, Kapaňa. Trestné hody: 33/26 - 29/26. Fauly: 25:25. Pět chyb: 36. Mielczarek (Ostrava). Trojky: 5:6. Diváci: 865. Nejlepší hráč: Bohačík.
Liberec - Nový Jičín 93:73 (22:16, 46:30, 73:50)
Nejvíce bodů: Hampton 30, Černošek 15, Mono 13, L. Tóth a Gajdošík po 10 - Šarovič 16, Walker a Muirhead po 14, Gavlák 10. Rozhodčí: V. Lukeš, Galajda, Kučera. Trestné hody: 23/18 - 33/27. Fauly: 27:19. Pět chyb: 35. Marek (Liberec). Trojky: 9:8. Diváci: 415. Nejlepší hráč: Hampton.
USK Praha - Děčín 85:79 (21:17, 43:38, 60:61)
Nejvíce bodů: Platt 22, Marko 17, Kotas 15 - Williams 19, Houška 18, Alič a Prach po 10. Rozhodčí: Vyklický, Macela, L. Lukeš. Trestné hody: 22/16 - 15/10. Fauly: 16:22. Trojky: 5:7. Diváci: 200. Nejlepší hráč: Platt.